Přísně tajné. Česká rodačka se potají vdala za předního bojovníka Islámského státu a zradila FBI | info.cz

Články odjinud

Přísně tajné. Česká rodačka se potají vdala za předního bojovníka Islámského státu a zradila FBI

Americkou FBI před třemi lety otřásl skandální případ, který se nyní dostává na veřejnost. Česká rodačka Daniela Green, která v organizaci pracovala jako překladatelka s prověrkou na stupni přísně tajné, se potají vdala za významného bojovníka Islámského státu, kterého měla vyšetřovat. Krátce poté svého činu začala litovat, ale nebylo jí to nic platné. Po návratu do USA skončila za mřížemi. O jejím příběhu teď informovala CNN.

Nic v jejím životopise nenaznačovalo, že se jednoho dne provdá za islamistu. Osmatřicetiletá Daniela Greenová se narodila v Československu, odkud se s rodiči přestěhovala do Německa. Tady se seznámila s americkým vojákem, za něhož se vdala, a společně se přestěhovali do USA. Vystudovala univerzitu v Oklahomě a následně získala magisterský titul z historie na Clemsonově univerzitě v Jižní Karolíně. „Byla hodně tvrdý dříč,“ vyzdvihl v rozhovoru pro CNN vedoucí její dizertační práce profesor Alan Grubb.

Byl to právě Grubb, který Greenovou nasměroval k práci pro FBI. Po absolvování univerzity jí napsal dopis, kterým jí doporučil pro práci překladatelky pro vládní agenturu. Greenová v roce 2011 prošla tvrdým přijímacím řízením, které zahrnovalo i podrobnou analýzu jejího životopisu, a začala pro FBI pracovat jako odbornice na lingvistiku s prověrkou na přísně tajné.

Osudový zlom nastal v lednu 2014. Protože uměla plynně německy, její nadřízení jí přidělili k vyšetřování případu německého džihádisty, o němž soudní záznamy hovoří jako o „osobě A“. Za pseudonymem se má skrývat německý raper Denis Cuspert, který se do hledáčku úřadů dostal kvůli rostoucímu vlivu při verbování džihádistů na síti.

Cuspert konvertoval k islámu v roce 2010, kdy přežil takřka smrtelnou automobilovou nehodu. V textech jeho písní se od té doby objevují oslavné sloky o někdejším šéfovi teroristické organizace Al-Káida Usámovi bin Ládinovi či výhružky smrtí americkému ex-prezidentovi Baracku Obamovi. Cuspert, který je v islámském světě známý jako Abú Talha al-Almáni, se několikrát objevil také v propagandistických islamistických videích, v nichž drží čerstvě odseknuté lidské hlavy.  

Podle blízkovýchodního výzkumného institutu MEMRI se Cuspert přes Egypt a Libyi dostal v roce 2013 do Sýrie, kde se z něho stala „celebrita Islámského státu“. V dubnu 2014, kdy už naplno běželo jeho vyšetřování Greenovou, Cuspert veřejně deklaroval loajalitu Islámskému státu a jeho vůdci Abú Bakru al-Bagdádímu. Prohlašoval, že „IS nic nezastaví“ a „bude pokračovat v expanzi, dokud nedosáhne Washingtonu“, kde podřežou tehdejšího prezidenta Baracka Obamu, což naznačil gestem znázorňujícím podřezání hrdla.

Greenová všechny tyto skutečnosti věděla, do džihádisty se však bezhlavě zamilovala. Pár spolu komunikoval utajeným účtem přes Skype, prostřednictvím něhož se zřejmě domluvili na sňatku. V polovině června 2014 požádala Greenová o volno. Svým nadřízeným i manželovi tvrdila, že pojede navštívit rodiče do Mnichova. Ve skutečnosti si však koupila jednosměrnou letenku do Istanbulu, odkud se vydala do Gaziantepu, který se nachází nedaleko syrské hranice.

Kontaktovala Cusperta, který pro ni poslal prostředníka, s jehož pomocí překročila hranice do Sýrie. Zde se Greenová konečně setkala se svojí láskou a podruhé se vdala. Krátce poté však začala svého činu litovat. Zatímco její nový manžel bojoval v řadách Islámského státu, ona se zoufale snažila vzít vše zpět. „Byla jsem slabá a nevěděla jsem kudy kam,“ psala do USA.

Ačkoliv si jasně uvědomovala, že jí hrozí vězení, protože v tu dobu už na ní americké úřady vydaly zatykač, touha po návratu do Spojených států byla silnější. Po pouhém měsíci ve válkou zmítané zemi, se Greenové podařilo utéct. Americké úřady jí zadržely osmého srpna 2014.

Po sérii výslechů a dokazování se případ dostal k soudu, který se z obav o bezpečnost obžalované a rizika narušení stále probíhajícího vyšetřování odehrával s vyloučením veřejnosti. Žalobce v něm Greenovou za její chování ostře zkritizoval a obvinil ji z vážného ohrožení USA. Protože však Greenová přiznala vinu a během vyšetřování spolupracovala, navrhl jí mírnější trest, než je v takových případech obvyklé. Greenová nakonec odešla od soudu s trestem odnětí svobody na dva roky.

Z vězení vyšla v srpnu loňského roku a podle informací CNN pracuje jako hosteska. O svém pochybení se bavit odmítá. „Když s vámi budu mluvit, vystavuji svoji rodinu nebezpečí,“ uvedla reportérům stanice.

A Cuspert? V říjnu 2015 měl být dle Pentagonu zabit při leteckém útoku na baštu islamistů, severosyrskou Rakku. O devět měsíců později ale Pentagon vzal oznámení o smrti předního islamisty zpět. Kde se Cuspert nyní nachází, není známo.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud