Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přistěhovalci posílají z EU do vlasti miliardy eur. Nejvíce peněz loni odteklo z Francie

Přistěhovalci posílají z EU do vlasti miliardy eur.  Nejvíce peněz loni odteklo z Francie

Přistěhovalci posílají ze zemí Evropské unie a v jejím rámci do vlasti každoročně desítky miliard eur. Nejvíce, celých 9,4 miliardy eur (240,3 miliardy eur) loni odteklo z Francie. Naopak Polsko a Portugalsko byly každé příjemci 2,8 miliardy eur, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat.

Z EU mimo unii loni odešlo celkem 30,3 miliardy eur prostřednictvím takzvaných osobních převodů. Bylo to o jednu miliardu méně než v roce 2015, kdy se ale tato částka vyšplhala výrazně nahoru, připomněla agentura DPA. Do unie sice také bylo 9,9 miliardy eur poukázáno, ale o 20,4 miliardy unie přišla. V rámci bloku došlo k přelivu 14,2 miliardy eur.

Nepříznivé saldo má Německo, proti 4,2 miliardám eur, které odešly do zahraničí, stojí jen čtyři miliony eur, jež byly do země poukázány. Více než polovina peněz ze země odešla mimo země EU. O největší částku přišla kromě Francie také Británie (4,6 miliardy eur). Dalšími čistými příjemci v rámci EU byly Rumunsko (2,2 miliardy eur) a Bulharsko (860 milionů eur).