Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Problém jménem italexit. Mohla by být Itálie další? Odchod z EU nevylučujeme, tvrdí Liga severu

Problém jménem italexit. Mohla by být Itálie další? Odchod z EU nevylučujeme, tvrdí Liga severu

Pokud se Brusel do dvou let od nadcházejících voleb neuvolí znovu projednat fiskální a imigrační pravidla, Liga severu bude usilovat o vystoupení Itálie z EU.  Řekl to Claudio Borghi, který ve straně zodpovídá za hospodářství. Liga severu je euroskeptická strana, která je v předvolební středopravé koalici hlavním partnerem strany Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Podle prognóz má koalice největší šanci vyhrát březnové volby.

Koalice voličům slibuje zmenšení příspěvků Itálie do rozpočtu EU, přeje si revizi evropských smluv a nadřazenost italské ústavy unijním zákonům. Pokud v tomto směru do dvou let od voleb nedojde k žádnému pokroku, Liga severu bude protlačovat drastické kroky, řekl agentuře Reuters Borghi.

"Pokud do té doby (do dvou let) nic nevyjednáme... nevylučujeme uplatnění článku (50 Lisabonské smlouvy) o vystoupení z EU, jak učinila Británie," rozvedl Borghi. Na rozdíl od Británie chce Liga severu použít méně radikální vyjednávací nástroj - navrhuje snížení plateb do rozpočtu EU, anebo dokonce jejich zastavení.

Strany středopravé koalice se mezi sebou dohodly, že ta z nich, která v nadcházejících volbách získá více hlasů, vybere premiéra, a bude tedy určovat celkovou agendu. Podle předvolebních průzkumů získá strana Vzhůru, Itálie o jedno až šest procent hlasů více než Liga severu, takže patrně převáží více proevropský program kontroverzního 81letého milánského magnáta.

Šéf Ligy severu Matteo Salvini přičítá táhnoucí se hospodářské potíže Itálie euru a předpovídá, že se společná evropská měna neudrží. V tomto bodě se s Berlusconim, svým koaličním partnerem, neshodne: ten si přeje euro zachovat.

Obě strany chtějí zavést hraniční kontroly a staví se proti systému, podle kterého odpovědnost za migranty ze zemí mimo EU přebírá první unijní stát, do něhož přijdou.

Původně separatistickou stranu Liga severu založil v roce 1991 Umberto Bossi. Pod jeho vedením toto politické uskupení volalo po odtržení Padánie, tedy oblasti v povodí řeky Pádu na severu Itálie, od zbytku Itálie. Bossi byl ovšem roku 2012 obviněn z korupce a Salvini rok poté změnil kurz: z volebního loga vypustil slovo "sever", soustředí se na voliče z celé Itálie a opírá se přitom o protiimigrační a protievropskou rétoriku.

V Evropském parlamentu má Liga severu blízko k francouzské Národní frontě a společně hájí návrat EU do konstelace před podpisem Maastrichtské smlouvy, která stojí v základu společné měny a volného pohybu mezi členskými státy, připomíná agentura Reuters.

Pouze 17 procent Italů je se směřováním EU spokojeno, zatímco v sousedních zemích spokojenost s unijním kurzem vyjádřilo v průměru 34 procent obyvatel. Pokud by ovšem došlo k hlasování o vystoupení z unie, 56 procent Italů by hlasovalo pro setrvání v EU, vyplývá ze studie analytického střediska Bertelsmann Foundation zveřejněné loni v říjnu.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1