Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Problém jménem Katalánsko: Uvěznění exministrů situaci ještě zkomplikuje, míní komentátoři

Problém jménem Katalánsko: Uvěznění exministrů situaci ještě zkomplikuje, míní komentátoři

Uvěznění exministrů katalánské vlády, kterou před týdnem Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska, dále zkomplikuje politický problém tohoto autonomního regionu. Uvádí se v komentářích katalánského deníku La Vangurdia. Prosincové předsčasné volby do katalánského parlamentu, které vyhlásila před týdnem španělská vláda, aby "normalizovala" situaci v Katalánsku, se tak stanou plebiscitem nikoli o odtržení od Španělska, ale o svobodě pro uvězněné exministry. Píše komentáror listu La Vanguardia.

Uvězněním poloviny vlády po deklaraci o nezávislosti, která byla spíše v uvozovkách a nevyvolala žádné protesty v ulicích, se volby 21. prosince stanou plebiscitem proti centrální vládě (v Madridu)," domnívá se novinář Enric Juliana. V jiném článku téhož listu se píše, že „tvrdé soudní rozhodnutí" ještě zhorší politický katalánský konflikt a rozhodně nebude "balzámem" na prosincové volby, spíše naopak.

1080p 720p 360p
Protesty v Katalánsku: Demonstrací na podporu představitelů katalánské vlády, z nichž bylo dnes v Madridu vzato osm členů do vazby

Uvěznění exministrů přivede do ulic tisíce lidí v celém Katalánsku, kteří považují exministry za „politické vězně". Chystá se také generální stávka a velká demonstrace na 12. listopadu. Demonstrace se budou v následujících dnech znásobovat, domnívá se komentátor deníku La Vanguardia.

Sesazený premiér Carles Puigdemont, který je nyní se čtyřmi exministry v Belgii, označil ve čtvrtek uvěznění členů jeho vlády za „vážný útok na demokracii". „Žádám okamžité propuštění ministrů a konec politických represí," prohlásil Puigdemont. Dodal, že už to „není jen vnitřní věc Španělska". „Je nutné, aby si mezinárodní společenství uvědomilo nebezpečí těchto kroků (španělské justice)," uvedl také katalánský expremiér.

Kde jsi, Evropo?

Také na čtvrteční demonstraci v Barceloně, kam po verdiktu soudkyně vyšlo podle odhadu policie na 20.000 lidí, kritizovali lidé liknavost EU. Volali hesla „Ostuda Evropy" nebo „Kde jsi Evropo?"

„Je to velmi, velmi tvrdé" či „Tohle jsme si nezasloužili" byly bezprostřední reakce katalánských politiků ze separatistického tábora na vazbu exministrů. "Budeme bojovat až do samého konce," komentovala verdikt v slzách Marta Roviraová, mluvčí parlamentní frakce separatistické koalice Společně pro ano (JxSí). Členka vedení Demokratické evropské strany Katalánska (PDeCAT) Marta Pascalová také vyzvala Evropu k činům. EU ale stále tvrdí, že jde o interní věc Španělska. Minulý týden EU odsoudila rezoluci o nezávislosti, kterou schválil katalánský parlament a která vyzývá k vytvoření ústavy katalánské republiky.

Uvěznění katalánských exministrů odsoudily i odbory, ale také například fotbalový klub FC Barcelona. Ten vydal ve čtvrtek prohlášení, v němž lituje, že soudkyně uvěznila exministry. Klub vyjádřil také solidaritu postiženými a jejich rodinám. "Klub FC Barcelona se domnívá, že činy jako tento nepřispívají k dialogu," uvedl klub v prohlášení.

Demise na protest

Nesouhlas s uvězněním exministrů vyjadřují i někteří katalánští politici z jiného než separatistického tábora. Například starosta Terrassy, čtvrtého nejlidnatějšího města Katalánska, Jordi Ballart oznámil po čtvrtečním verdiktu demisi. Vystoupil také ze strany katalánských socialistů (PSC), která je přidružená k socialistické strany PSOE, na protest proti tomu, že senátoři PSOE před týdnem schválili převzetí přímé správy Katalánska Madridem.

Též starostka Barcelony Ada Colauová uvěznění exministrů odsoudila. Čtvrteční den označila za „černý den pro demokracii a pro Katalánsko" a vyzvala španělskou vládu, aby „zastavila spirálu represí". Barcelonští radní už před verdiktem soudkyně schválili usnesení, v němž za „jediné legitimní zástupce katalánského lidu" považují odvolanou katalánskou vládu a rozpuštěný parlament.