Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Probudila ho chuť krve. Příběh muže, kterému americká koalice zabila rodinu přímo v ložnici

Probudila ho chuť krve. Příběh muže, kterému americká koalice zabila rodinu přímo v ložnici

V noci 20. září 2015 uspořádaly americké koalice nálety na Mosul, konkrétně na továrnu vyrábějící Car-bomby pro teroristické účely. Sice se podařilo výrobu zbraní zlikvidovat, mnoho civilistů však přišlo o život. Muž jménem Basim Razzo popsal, co strašného se v ten den odehrávalo v jeho domě...

Pozdní večer 20. září 2015 seděl Basim Razzo u počítače ve své pracovně na východní straně Mosulu. Jeho žena, Mayada byla už nahoře v posteli, ale Basim si ještě prohlížel recenze aut, jako téměř každý večer. O jeho příběhu vypráví portál The New York Times.

Razzo žil se svou manželkou uprostřed lesů. Břehy řeky lemovaly kavárny a restaurace, ale od doby, kdy město spadlo pod dohled ISIS, se Basim a Mayada bavili především doma. Jejich syn Yahya ukončil studium na univerzitě v Mosulu a uprchl do Arbílu. Od té doby ho neviděli.

Vedle Basimova domu stál téměř stejný dům, který patřil jeho bratru Mohannadovi a jeho manželce Azze. V tu hodinu téměř jistě spali, ale Basim se domníval, že jejich osmnáctiletý syn Najib je stále vzhůru. Několik měsíců předtím byl zatčen náboženskou policií ISIS za to, že nosil džíny a tričko s anglickým nápisem. Dali mu 10 ran bičem a jako další ponížení mu oholili hlavu. Nyní trávil většinu času doma, obvykle na facebooku.

Kolem půlnoci zaslechl Basim ránu z druhého patra. Vyšel ze své kanceláře a uviděl pod dveřmi ložnice své dcery Tuky trochu světla. Zavolal na ní, aby šla do postele. V jednu hodinu ranní Basim konečně zavřel počítač a zamířil nahoru do postele. Ulehl vedle Mayady jako obvykle a usnul.

Později se probudil. Jeho košile byla promočená a ucítil také podivnou chuť na jazyku, zřejmě krve. Vzduch byl silný a hustý. Vzhlédl nahoru. Zjistil, že je v ložnici, ale střecha domu byla téměř pryč. Viděl noční oblohu a hvězdy nad Mosulem. Basim necítil nohy a začal panikařit. Otočil se doleva a našel tam hromadu sutin. „Mayada!“ začal křičet. V tu chvíli si všiml syrového ticha. Zdi ložnice chyběly a zůstávaly tam jen holé podpěry. Basim viděl tmavé stíny korun stromů. Začal dále volat jméno své ženy i dcery, když uslyšel vzdálený ženský hlas: „Kde jsi?“ Byla to Azza, jeho švagrová, která se nacházela někde venku.

Za útokem stála americká koalice, která bojovala proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii. Cílem bylo zasáhnout továrnu na výrobu výbušnin pro teroristické účely, které představovaly přímou hrozbu pro civilisty i bezpečnostní složky. Americká koalice zveřejnila i video útoku, které když Basim viděl, ihned mu došlo, že kouká na svůj dům i domov jeho bratra. Jen těžko lze popsat pocity, které při zhlédnutí videa měl. 20. září roku 2015 pro něj bude už navždy nejhorším dnem v životě...

Členové jeho rodiny se stali civilními obětmi. Mayada, Tuqa, Mohannad a Najib při útoku na továrnu zemřeli. DleThe New York Times bylo takto od roku 2014 v Iráku zabito 466 civilistů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1