Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proklínám tě, Alabamo. Moorova prohra v senátních volbách bude Trumpa bolet

Proklínám tě, Alabamo. Moorova prohra v senátních volbách bude Trumpa bolet

Po více než dvaceti letech vyhrál senátní volby v americké Alabamě demokrat. Doug Jones vymazal z politické mapy republikána Roye Moora. Jonesovo vítězství zmenšilo republikánskou většinu v Senátu na jediný hlas. Důsledek? Velké plány prezidenta Trumpa se ocitají v ohrožení, jeho domácí pozice slábne.


Zeď na americko-mexické hranici, daňová reforma. Dvě z vlajkových lodí Donalda Trumpa dostaly v Alabamě tvrdou ránu. Stačí jenom málo, a bude se dát říct “zásah, potopená.” Zejména daňová reforma je mimořádně nepopulární. Donald Trump pro ni potřebuje získat co nejpřesvědčivější senátní podporu. To se ale s jediným hlasem většiny bude dělat opravdu těžko. Republikánští zástupci z Arizony, Maine a Tennessee navíc už uvedli, že se necítí být vázání povinností hlasovat podle hlavní linie republikánů. Jinak řečeno, vyhlásili Trumpovi neposlušnost.

Donald Trump se nijak netajil tím, že pro něj alabamské volební klání mimořádně důležité. Do poslední chvíle republikánského kandidáta Roye Moora podporoval, zatímco na jeho demokratickém soupeři nenechal nit suchou. Když Trump o Jonesovi řekl, že je „loutka“, bylo to v zásadě ještě to nejmenší. Vítěznou demokratickou vlnu v Senátu ale Trump nezastavil. Jen pro připomenutí: kromě Alabamy demokratičtí kandidáti zvítězili také ve Virginii a v New Jersey.

Bryan Logan z Business Insideru naznačuje, že prohra Roye Moora může být znamením výrazné ztráty postavení Donalda Trumpa. Alabama totiž skoro čtvrt století bývala republikánskou baštou. Jestliže se od republikánů odvrací tak konzervativní stát Unie, může se klidně stát, že Donald Trump postupně začíná ztrácet svoje dosavadní bašty. Po Alabamě může přijít ztráta voličů z průmyslových předměstí i z takzvaného Biblického pásu, konzervativního středozápadního venkova.

Voličský vzkaz z Alabamy je pro Trumpa o to silnější, že přímo žádal o hlasy pro Roye Moora s tím, že jde o hlasy pro vládní agendu. A voliči Trumpovi tyto hlasy odmítli dát.

Mocenské vakuum, ve kterém se Donald Trump v domácí politice ocitá, má i další příznaky. Právě během alabamských voleb se totiž proti vlastní straně postavil senátor John McCain. Jde o mimořádně vlivného republikána s obrovským morálním kreditem. Tento válečný hrdina z Vietnamu a pokračovatel čtřgenerační rodinné linie, z níž vyšli nejméně dva známí námořní velitelé, je respektovaný v podstatě napříč stranickými preferencemi. A právě tento muž republikánské voliče vyzval, aby v Alabamě ve vyšším zájmu volili “proti srsti,” tedy demokratického kandidáta.

Donald Trump už nejspíš alabamský výprask mentálně vstřebal. „V politice nikdy nic nekončí,“ řekl, když Dougu Jonesovi blahopřál ke zvolení senátorem. V tom má Trump samozřejmě pravdu. Příští rok se konají doplňovací volby do dolní komory amerického parlamentu. Demokraté potřebují 24 hlasů, aby v něm obnovili svou většinu, o níž přišli v roce 2010. Pokud to s oblibou Trumpovy politiky půjde dál tak jako doteď, je možné, že se jim to povede – a to, co v americké politice skončí, bude republikánská většina.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1