Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Promarněná šance? USA uspořádaly summit o míru mezi Izraelem a Palestinou, Netanjahu ho zmařil

Promarněná šance? USA uspořádaly summit o míru mezi Izraelem a Palestinou, Netanjahu ho zmařil

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se před rokem tajně sešel s vůdci Egypta a Jordánska, aby jednali o míru v oblasti. Iniciativa, kterou zprostředkoval tehdejší ministr zahraničí USA John Kerry, ale nakonec ztroskotala, protože Netanjahu ustoupil od své počáteční podpory plánu. O tajné schůzce izraelského premiéra s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a jordánským králem Abdalláhem II. informoval izraelský list Haaretz. Odvolává se na zdroje z vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Schůzky se nezúčastnil palestinský vůdce Mahmúd Abbás, podle deníku však byl informován prostřednictvím Kerryho.

Na tajné schůzce, která se konala loni v únoru v jordánském přístavu Akaba, Kerry navrhl, aby okolní arabské státy v regionu uznaly Izrael jako židovský stát, což je klíčový Netanjahuův požadavek, a to souběžně s obnovením mírových jednání s Palestinci. Izraelský premiér ale nabídku odmítl, protože by vyžadovala významné stažení z okupovaných území. Pro takový krok by ve své koaliční vládě zastánců tvrdé linie nesehnal dostatečnou podporu.

Zmíněná iniciativa také vedla k jednáním o vstupu umírněné opozice Jicchaka Herzoga do vlády. Tato jednání rychle vzala zasvé, když Netanjahu dal přednost vůdci nacionalistů Avigdoru Liebermanovi a jmenoval jej ministrem obrany.

Herzog dnes na twitteru poznamenal, že historie nakonec rozsoudí význam příležitosti i význam promarněné šancí.

Bývalý Kerryho poradce potvrdil, že schůzka se konala 21. února 2016 a že se Kerry snažil sladit někdejší "arabskou mírovou iniciativu", která nabízela Izraeli mír s tuctem arabských a muslimských států výměnou za stažení z území obsazených po válce v roce 1967, a vytvoření nezávislého palestinského státu. K navrhovaným změnám patřilo arabské uznání Izraele jako židovského státu, uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraelců a Palestinců a zmírnění práva palestinských uprchlíků na návrat a na majetek ponechaný v Izraeli. Egyptský a jordánský vůdce reagovali na návrh příznivě, avšak Netanjahu se odmítl k čemukoliv zavázat kromě schůzky s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Jiný bývalý představitel, který také mluvil pod podmínkou zachování anonymity, řekl, že spolu s Palestinci byly konzultovány i další arabské země v čele se Saúdskou Arábií. Obrovskou překážku představovali stoupenci tvrdé linie v Netanjahuově kabinetu, ale také arabské země se k plánu stavěly s různou mírou nadšení.

Sám Netanjahu, který podle nejmenovaných zdrojů svého času o schůzce informoval ministry ze své strany, se nyní ke zprávě nevyjádřil a jeho kancelář odmítla komentář. Sísího úřad vydal stanovisko, ve kterém sice nejmenoval Haarec, ale uvedl, že zpráva obsahovala nesprávné informace. Samo konání tajné schůzky ale nepopřel. Z Jordánska žádné vyjádření nezaznělo.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1