Propojení mezi AfD a Moskvou sílí. Krajní pravice může Rusku otevřít cestu do parlamentu | info.cz

Články odjinud

Propojení mezi AfD a Moskvou sílí. Krajní pravice může Rusku otevřít cestu do parlamentu

Německo v neděli čekají parlamentní volby, po kterých Angela Merkelová zřejmě už počtvrté stane v čele země. I když současná německá kancléřka svůj post obhájí, musí být ve střehu. Na třetím místě by totiž mohla skončit pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD), která je mimo jiné stále víc propojená s Kremlem a u Rusů žijících v Německu v posledních třech letech je ve stále větší oblibě. AfD by se tak Moskvě mohla otevřít cestu do Bundestagu.

„Přestože ruský ministr zahraničí Lavrov, ruský prezident Putin a premiér Medveděv tvrdí, že Kreml nehodlá zasahovat do našich voleb, nejsem tak naivní, abych věřil, že to nic neznamená. Snažíme se připravit na jakýkoliv vývoj,“ tvrdí podle serveru Daily Beast expert na mezinárodní vztahy německého Bundestagu Niels Annen, podle kterého Berlín pozoruje ruské snahy otřást, zdiskreditovat a zesměšnit německé instituce a evropské hodnoty nejméně poslední tři roky.

„V roce 2015 ruští hackeři napadli Bundestag, žádné informace od Merkelové ani dalších úředníků však neukradli,“ připomíná Annan pro Daily Beast. Ruští hackeři sice úspěšní nebyli, Moskva je však pro Berlín nebezpečná i v jiných ohledech. Jednou z cest je informační válka a snaha dostat do varu čtyřmilionovou ruskojazyčnou populaci v Německu.

Příkladem je případ údajného znásilnění 13leté ruské dívky migranty v Německu, který se Berlín podle Moskvy snažil ututlat. Zpráva vyvolala mezi německými Rusy rozhořčení a stovky z nich kvůli tomu po boku krajně pravicových radikálů protestovaly v ulicích. Příběh se však odehrál úplně jinak – dívka utekla z domova, zůstala u staršího kamaráda a příběh si vymyslela. Pro stovky Rusů žijících v Německu to však byl spouštěč, aby začali podporovat extrémně pravicovou stranu AfD, nebo se dokonce stali jejími členy.

I tak zbývá dost mladých, vzdělaných Rusů, kteří se od takových nálad snaží distancovat. „S těmito lidmi, kteří věří falešným zprávám, nechci mít nic společného,“ říká pro Daily Beast 35letý právník a politik Viktor Baškatov původem z Ruska, který se však ruského občanství vzdal. „Pokud se jim život v Německu nelíbí, měli by jít zpět do Ruska,“ tvrdí Baškatov, který je členem strany CDU kancléřky Merkelové.

Baškov není jediný Němec původem z Ruska, který odmítá být pěšákem Vladimira Putina, vzestupná podpora AfD je však podle Daily Beast zřejmá. „V minulém roce jsme mohli vidět, jak se Moskvě dařilo mobilizovat shromáždění, která byla tak velká jako ta organizovaná Kurdy a tureckou komunitou. Pak AfD narostla,“ řekl minulý týden moderátor ruskojazyčné talk show Quadriga televize Deutsche Welle Andrej Gurkov.

AfD, která by v nedělních volbách mohla skončit třetí, je kromě silně protiimigrantské a islamofobní strany také strana, která prosazuje Rusko jako silného partnera země a zrušení protiruských sankcí EU. Propojení mezi Moskvou a některými členy AfD dokazuje i jejich spolupráce s kremelskými mládežnickými hnutími. „Jsme mostem mezi AfD a Moskvou, mezi politickými hnutími ve Francii, Slovinsku, Rakousku a v dalších zemích, kde podporují rodinné hodnoty, a kde politici chtějí zrušit sankce proti Rusku,“ řekl pro Daily Beast šéf mládežnické organizace strany AfD Markus Frohnmaier. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud