Protestovali kvůli nevyplacené mzdě. Úřady je nechaly zbičovat a zavřít | info.cz

Články odjinud

Protestovali kvůli nevyplacené mzdě. Úřady je nechaly zbičovat a zavřít

V Saúdské Arábii skončilo za mřížemi celkem 49 zahraničních dělníků. Potom, co několikátý měsíc čekali na peníze za práci, začali protestovat. Při tom došlo na násilnosti.

Místní tisk neuvádí národnosti zavřených dělníků. K jejich zaměstnavatelům patří i Binladin Group, tedy společnost rodiny někdejšího vůdce teroristické skupiny al-Káida Usámy bin Ládina.

List al-Vatan napsal, že část dělníků byla potrestána čtyřmi měsíci vězení a 300 ranami bičem za poničení veřejného majetku a za podněcování k nepokojům. Další skupině vyměřil soud v Mekce vězení o délce 45 dní.

Většina z trestaných pracovala pro Binladin Group a zbylí pro firmu Saudi Oger. Firmy údajně nevyplatily mzdy dělníkům několik měsíců, protože nedostaly zaplaceno za státní zakázky. Stát pozdržel platby soukromým společnostem pracujícím na státem financovaných stavbách kvůli nízkým příjmům z ropy.

Společnost Binladin Group loni oznámila, že vyplatila mzdy 70 000 dělníkům, které byla kvůli finančním problémům nucena propustit. Ti, kteří zůstali, jsou placeni, až když firma obdrží platbu od vlády. Společnost založil v roce 1931 otec Usámy bin Ládina. Vůdce al-Káidy zabilo americké komando v roce 2011 v Pákistánu.

Firmu Saudi Oger řídí syn zavražděného libanonského premiéra Rafíka Harírího. Na mzdy čeká podle saúdskoarabského tisku několik tisíc jejích zaměstnanců. Jeden z dělníků v prosinci řekl, že firma mu sice vyplatila část dlužné částky, ale že mu stále dluží peníze za pět měsíců.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud