Protesty žlutých vest slábnou. Do ulic ale stále vyráží desetitisíce lidí | info.cz

Články odjinud

Protesty žlutých vest slábnou. Do ulic ale stále vyráží desetitisíce lidí

Do protestu takzvaných žlutých vest se v sobotu po celé Francii zapojilo 69 000 demonstrantů, zatímco před týdnem jich do ulic vyšlo 84 000. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na odhad francouzského ministerstva vnitra. V Paříži přerostly protesty v násilí, podle místních úřadů bylo v metropoli 223 lidí zatčeno.

V Paříži zasahovala policie především na náměstí Bastily, kde se sešly čtyři různé průvody. Radikální demonstranti na členy bezpečnostních sil házeli kameny, policisté proti nim zakročili slzným plynem a vodními děly.

Střety se odehrály i v dalších městech jako v západofrancouzském Nantes či v Montpellier na jihu země, kde byl jeden z policistů zraněn "pyrotechnickým zařízením".

Proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice protestují Francouzi od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že prezident Emmanuel Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud