Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proti Kimovi klidně pošleme armádu, vzkázal šéf americké diplomacie

Proti Kimovi klidně pošleme armádu, vzkázal šéf americké diplomacie

Napětí mezi totalitní Koreou a Trumpovou administrativou sílí. Jak uvedl při návštěvě Jižní Koreje šéf americké diplomacie Rex Tillerson, vojenská akce proti KLDR je jednou z možností, které jsou na stole. Severokorejský režim aktivně pracuje na svém jaderném programu a zdokonaluje ho, což opakovaně budí nevoli na mezinárodní scéně. Odveta se ale dosud omezuje jen na sankce.

Máloco trápí světové diplomaty tak moc, jako plány KLDR. Nevyzpytatelný a ctižádostivý diktátor Kim Čong-un drží v rukou stále větší moc a z mezinárodní kritiky a postihů si hlavu nedělá.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson se rozhodl připomenout mu, že administrativě Donalda Trumpa dochází trpělivost. „Rozhodně nechceme podnikat kroky směřující k vojenskému konfliktu, jsme v našich vyjádřeních čitelní, ale pokud Severní Korea ohrozí síly Jižní Koreje nebo naše vlastní, dočká se odpovídající reakce,“ konstatoval Tillerson po návštěvě demilitarizované zóny, která obě znepřátelené země na poloostrově dělí.

Respektovaný deník The Washington Post to označuje za dosud nejjasnější signál, že by americká vláda šla vojensky proti KLDR. Tillerson se omezuje na konstatování, že „na stole jsou všechny možnosti“.

Okolností, která by mohla vyprovokovat bezprecedentní reakci USA, je podle Tillersona předně severokorejský zbrojní program. Země nehledě na mezinárodní postihy a vlastní ekonomickou krizi vynakládá velké úsilí na další zdokonalování svého jaderného arzenálu. Pchjongjang sice soustavně vylepšuje své rakety, jak ukazují opakované testy, nicméně podle expertů střely stále nejsou schopné nést jaderné hlavice, aby představovaly reálné ohrožení USA. Právě to je dlouhodobým cílem totalitního režimu.

Washington reagoval nebývale důrazně už před pár dny, když v Jižní Koreji začal rozmísťovat protiraketový štít THAAD a začal chystat nasazení útočných dronů.

Faktem, který případný vojenský zásah komplikuje, je především nečitelnost Kimovy politiky. Respektive fakt, že si nikdo nemůže být jistý, kam až je ochotný v případném sebezničujícím konfliktu zajít. Jeho propagandistická vyjádření určená pro domácí publikum naznačují, že hodně daleko, realita ale nakonec nemusí být zdaleka tak hrozivá.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1