Protiislámský aktivista Robinson zavařil soudci hlavu. Citlivý případ musí rozhodnout někdo jiný | info.cz

Články odjinud

Protiislámský aktivista Robinson zavařil soudci hlavu. Citlivý případ musí rozhodnout někdo jiný

Do případu nacionalisty a protiislámského aktivisty Tommyho Robinsona, který byl letos odsouzen za pohrdání soudem, by se nyní měl vložit britský generální prokurátor. Rozhodl o tom dnes londýnský trestní soud, který věc jeho úřadu postoupil k došetření. Robinsonova kauza vzbuzuje velké emoce zejména kvůli nasazení jeho podporovatelů, podle nichž aktivista jen pravdivě upozorňuje na případy sexuálního zneužívání.

Robinson dlouhodobě sledoval případ, ve kterém bylo obžalováno 20 mužů převážně pákistánského původu za znásilňování a zneužívání nezletilých dívek na severu Anglie. Při soudním projednávání média nesměla s ohledem na oběti o průběhu procesu informovat, Robinson ale embargo porušil, když na facebooku zveřejnil videozáznam jednání. Kvůli tomu byl letos v květnu zatčen a posléze vzhledem k předchozímu podmíněnému trestu i odsouzen ke 13 měsícům vězení za pohrdání soudem. Odvolací soud ale v srpnu tento rozsudek zrušil, nařídil nové líčení a Robinsona propustil na kauci.

Soudce Nicholas Hilliard dnes rozhodl, že případ je příliš složitý a že by jej měl posoudit generální prokurátor.

Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, byl jedním ze zakladatelů krajně pravicové Anglické obranné ligy (EDL). Skupina se dostala do veřejného povědomí pořádáním demonstrací a protestních pochodů proti muslimům, opakovaně se dostávala do násilných konfliktů s levicovými aktivisty.

Po Robinsonově odsouzení se na jeho stranu postavila řada zástupců krajně pravicových evropských stran. Vysvětlení žádal po premiérce Therese Mayové i předseda SPD Tomio Okamura.

Případ zneužívání dívek soud uzavřel v říjnu, celkem dvacítka mužů byla usvědčena ze 120 sexuálních trestných činů a odsouzena k trestům odnětí svobody. Vůdce gangu má jít do vězení na 18 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud