Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protivládní protesty v Nikaragui mají za šest týdnů už 84 obětí

Protivládní protesty v Nikaragui mají za šest týdnů už 84 obětí

Protivládní protesty v Nikaragui si o víkendu vyžádaly další oběť. Od poloviny dubna, kdy demonstrace vypukly, při nich zemřelo už 84 lidí a na 860 dalších bylo zraněno. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii. Demonstranti požadují předčasné volby a odchod levicového prezidenta Daniela Ortegy, který stojí v čele země už jedenáct let.

Poslední obětí nepokojů se stal v neděli státní zaměstnanec, který podlehl v nemocnici střelným zraněním. Ta utrpěl v pátek v místě blokády silnice demonstranty v departmentu Boaco nedaleko metropole Managuy. Policie úmrtí přičetla "trestným činům vandalů", aniž by okolnosti blíže specifikovala. Podle opozice muže trefila kulka z tábora příznivců prezidenta, s nimiž se demonstranti střetli.

Během protivládních demonstrací v sobotu na ostrově Ometepe na jezeře Nikaragua utrpěli zranění místní politička a kněz. Protestující tam zapálili kancelář vládní Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN). Demonstranti tvrdí, že tak učinili poté, co je v protestním průvodu napadly skupiny příznivců FSLN.

Protesty, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, propukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Po masových demonstracích, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Protestní akce ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení prezidenta a jeho manželky, která je rok viceprezidentkou.

Před týdnem začaly za zprostředkování katolické církve rozhovory mezi vládou a opozicí, které ale po čtyřech dnech ztroskotaly. Opozice požaduje vypsání předčasných voleb a změnu volebních zákonů. Ortegovu vládu viní z porušování lidských práv a brutálního potlačování demonstrací. Vláda trvá na okamžitém ukončení blokád silnic demonstranty.

Podobné nepokoje Nikaragua už dlouho nezažila. Podle serveru BBC Mundo se lidé dlouho neodvažovali veřejně kritizovat Ortegu, jemuž dalo v posledních volbách v listopadu 2016 svůj hlas 72 procent zúčastněných voličů (volební účast činila 68 procent).

Masové protesty v Nikaragui začíná pociťovat i tamní ekonomika, zejména turistický sektor. Mnohé hotely a restaurace mají zavřeno a posílají personál na nucenou dovolenou. Například Spojené státy varovaly své občany, aby zvážili cestu do Nikaraguy. Vláda snížila v důsledku protestů i odhad růstu HDP pro letošní rok z asi pěti procent na tři až 3,5 procenta.

Některým podnikatelům ale v době protestů příjmy rostou. „Je pravda, že dříve jsem prodal tři trička a teď jich prodám 50, ale netěší mě to, raději bych byl, kdyby se situace v zemi uklidnila a neumírali při protestech lidé,“ řekl reportérovi BBC Mundo v Managui místní prodavač. Na odbyt jdou modrobílá trička, košile a čepice, vše v barvách nikaragujské vlajky a s nápisy například Ať žije Nikaragua nebo Nevzdáme se.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1