Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Provokatér z krajně pravicového webu Breitbart News rezignoval. Dohnaly ho výroky o pedofilii

Provokatér z krajně pravicového webu Breitbart News rezignoval. Dohnaly ho výroky o pedofilii

Dvaatřicetiletý homosexuální novinář Milo Yiannopoulos je ve Spojených státech známý především svými kontroverzními rasistickými výroky a častými výpady proti ženám. Zdá se, že tentokrát ale svoje provokativní výroky přehnal. Obhajoval totiž homosexuální vztahy mezi dospělými a mladými chlapci, kteří sotva dosáhli 13 let. Kvůli tomu se proti němu kolegové z krajně pravicového konzervativního webu Breitbart News otočili zády. Kontroverzní výrok byl zřejmě příliš i pro ně.

Britský novinář původem z Řecka Milo Yiannopoulos do dneška patřil mezi nejvýznamnější tváře nacionalistického, krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart News. Tedy až po hlavním poradci Donald Trumpa Stevu Bannonovi, který kontroverzní portál vedl, než se Trump stal americkým prezidentem.

Na silné výroky jsou Američané u Yiannopoulose zvyklí. Novinář, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, je známý svými nepřátelskými projevy vůči Afroameričanům ale i ženám. Kvůli nemístným výpadům proti afroamerické herečce Leslie Jonesové mu například Twitter zablokoval účet.

Yiannopoulos si bere na mušku i muslimy a tvrdí, že islamizace Evropy je jeden z důvodů, proč pobývá ve Spojených státech. Mnohé napoví také fakt, že koncem ledna spustil vysokoškolský stipendijní program, který je určen „výhradně mužům bílé pleti“.

Prohlášení obhajující pedofilii však bylo moc a nyní na svou pozici vlivného redaktora po silné vlně kritiky rezignoval. Jeden z dalších redaktorů pravicového webu Alexander Marlow v úterý uvedl, že komentář Yiannopoulose o pedofilii je „neobhajitelný“ a „otřesný“. Řada jeho kolegů dokonce prohlašovala, že pokud nebude propuštěn nebo potrestán, vyhlásí interní vzpouru. Vedení Breitbart News se tak kvůli Yiannopoulosovi dostalo pod tlak vlastních zaměstnanců.

Konzervativnímu novináři proto nezbylo nic jiného, než z redakce odejít. „Breitbart News při mně stál, když ostatní ustupovali. Umožnili mi přinášet konzervativní a libertariánské myšlenky komunitám, které by o nich jinak nikdy neslyšely,“ uvádí podle deníku Washington Post ve svém dnešním prohlášení Yiannopoulos. „Nebylo by správné, kdyby moje špatná volba slov odvedla pozornost od důležitých zpráv mých kolegů, proto jsem dnes s okamžitou platností odstoupil z Breitbart. Toto rozhodnutí je jen moje,“ vysvětlil svou rezignaci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744