Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Provozovatelé pečovatelských domů v Německu se spřáhli s mafií. Mezi šéfy byli i nájemní vrazi

Provozovatelé pečovatelských domů v Německu se spřáhli s mafií. Mezi šéfy byli i nájemní vrazi

Na 230 provozovatelů pečovatelských domů vytvořilo v Německu podvodnou síť propojenou s mafií. Tvrdí to německá policie. Skupiny hájící práva pacientů obviňují vládu, že k problému přistupuje laxně a organizovanému zločinu umetá cestu.

Podle listu Die Welt, který zprávu zveřejnil, se mělo 230 společností podílet na masivních podvodech. Vysávaly peníze ze zdravotních pojišťoven, vykazovaly více požadavků na jednoho pacienta, zaměstnávaly nekvalifikované pracovníky nebo falšovaly dokumenty.

Firmy nyní vyšetřuje Federální útvar kriminální policie. U některých má podezření na provázanost na organizovaný zločin z Ruska nebo oblasti Eurasie. Podezřívá je z praní špinavých peněz a spojení s hazardním průmyslem. Některé z bývalých šéfů společností evidují policisté jako nájemné vrahy.

Šéf nadace pro ochranu pacientů DSP Eugen Brysch viní za rozbujelou síť německou vládu. Tvrdí, že státní orgány přistupovaly k potírání organizovaného zločinu velice laxně. Podle Brysche také zločinci využívají odlišného přístupu prokurátorů v jednotlivých spolkových státech.

Bernd Tews, šéf sdružení soukromých poskytovatelů sociální péče, však upozorňuje, že ačkoli číslo 230 může vypadat hrozivě, jde jen o zlomek z celkového počtu 14 tisíc zdravotnických společností. Odhalení podvodu podle něj ukazuje na funkčnost systému.

Problém se přitom v Německu neobjevil poprvé. Už loni reagovala vláda na podobně rozsáhlý podvod zákonem, který umožňuje zdravotním pojišťovnám provádět více kontrol.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1