Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průhledný batoh má zabránit dalším masakrům na americké škole. Žáci ho budou mít povinný

Průhledný batoh má zabránit dalším masakrům na americké škole. Žáci ho budou mít povinný

Studenti školy ve floridském Parklandu, kde v únoru bývalý student zastřelil 17 lidí, budou muset do školy napříště nosit průhledné batohy. U vchodů budou bezpečnostní detektory podobné rámům na letištích a návštěvy budou muset vstupovat zvláštním vchodem. S novými bezpečnostními opatřeními vedení školy seznámilo rodiče dopisem.

Žáci také budou muset nepřetržitě nosit identifikační značku. Nyní mají jarní prázdniny, ze kterých se vrátí 2. dubna. Kdo nebude mít průhledný batoh, škola mu jej poskytne.

Útok spáchal devatenáctiletý Nikolas Cruz, který do školy vešel s poloautomatickou puškou. Jeho čin vyvolal ostrou debatu o kontrole zbraní.

720p 360p
Střelba na Floridě

V sobotu studenti portlandské školy pořádají ve Washingtonu pochod za zpřísnění prodeje zbraní. Už minulý týden se konalo několik demonstrací po celých Spojených státech za zpřísnění pravidel prodeje. Pětice pořadatelů sobotního pochodu se objevila na titulní stránce časopisu Time.

V parklandské škole tento týden zaznamenali několik bezpečnostních incidentů, dva ze studentů do objektu vešli s noži. Někteří studenti se domnívají, že nově ohlášená opatření problém nevyřeší, protože se nedotýkají problému kontroly zbraní.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1