Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průlom u Mosulu: irácké jednotky vstoupily do části obsazené Islámským státem

Průlom u Mosulu: irácké jednotky vstoupily do části obsazené Islámským státem

Aktualizováno: Irácká armáda poprvé za poslední dva roky vstoupila do části Mosulu, kterou obsadil Islámský stát. Šéf teroristické organizace Abú Bakr Bagdádí ve čtvrtek po roce promluvil. Na zveřejněné nahrávce promlouvá ke svým stoupencům a věří v brzké vítězství. Nabádá je, aby setrvali v boji proti bezvěrcům.

Irácké jednotky se dostaly do čtvrtě Antisar na východě Mosulu. Překročení východní hranice města je největším úspěchem irácké armády v operaci za osvobození Mosulu, která začala před dvěma týdny. CNN to řekl mluvčí iráckého ministerstva obrany Tahsin Ibrahim.

Vládní představitelé varují, že průlom pravděpodobně vyvolá tvrdé boje. Operace se účastní kolem 100 tisíců vojáků. Na aktualizovanou mapu současného rozložení sil se můžete podívat zde.

Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí po roce promluvil

Organizace Islámský stát zveřejnila ve čtvrtek také nahrávku, na které údajně promlouvá vůdce skupiny Abú Bakr Bagdádí. Její pravost zatím nezávislé analýzy nepotvrdily. Pokud se tak stane, šlo by po roce o vůbec první důkaz toho, že je vůdce skupiny stále naživu, informoval server BBC.

Totální válka a velký džihád, za který Islámský stát bojuje, jen upevňují naši víru, vůli Boha a naše přesvědčení, že toto vše je předzvěst vítězství.
Abú Bakr al-Bagdádí

Abú Bakr al-Bagdádí
Narodil se v roce 1971 do rodiny sunnitských muslimů v Iráku. Proslul svým vášnivým recitováním Koránu. Přezdívku „Věřící“ získal díky kárání svých příbuzných, kteří nežili podle jeho přísných pravidel. Během studií projevil silný zájem o náboženství a tíhnul k násilnému konzervativnímu Muslimskému bratrství. V roce 2000 přijal salafistický džihádismus a po americké invazi v Iráku založil povstaleckou skupinu Jaysh Ahl al-Sunnah wa al-Jamaah. Byl rok vězněn a pak odcestoval do Damašku, kde převzal kontrolu nad propagandou al-Kaídy v Iráku. Poté, co se skupina rozpadla a nahradila ji organizace Islámský stát, získal Bagdádí v organizaci rychle silný vliv. Pomohla mu především jeho schopnost spojovat cizince, kteří skupinu založili a místní Iráčany, kteří se připojili později.
Bagdádí se na nahrávce obrací ke svým stoupencům a věří v brzké vítězství svých bojovníků proti irácké armádě u Mosulu. Chalífem území se prohlásil v roce 2014. Kde se šéf teroristů skrývá, není známé.  Podle kurdských zdrojů by ale stále měl být v Mosulu. 

Tam mezitím v ofenzívě pokračuje irácká armáda s pomocí kurdských ozbrojených milicí Pešmerga, ší'itských milicí a příslušníků sunnitských arabských kmenů. Řada těchto milicí vznikla původně po americké invazi do Iráku, aby bojovali proti americkým jednotkám, napsal server Al-Džazíra.

Bitva u Mosulu začala 17. října s podporou koalice vedené Spojenými státy a bude pravděpodobně největší bitvou v oblasti od roku 2003. Mosul je největší město, které Islámský stát kdy obsadil a je tedy i jeho největší trofejí. Kvůli bojům bylo už 17 500 lidí nuceno z území uprchnout. Podle prognóz hrozí až milionu lidí, že budou muset opustit své domovy. 

Mučení obyvatel podezřelých z napojení na IS

Organizace Amnesty International upozorňuje, že ve vesnicích v jihovýchodním Mosulu dochází k mučení a ponižování chlapců a mužů. Těchto činů se dopouští milice z kmene Sab’awi bojující na straně irácké armády.

Bojovníci se zaměřili na obyvatele, které podezřívali ze spolupráce s Islámským státem. Podle místních, se kterými organizace mluvila, je bili železnými tyčemi a dávali jim elektrické šoky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1