Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První dáma Ameriky odchází. Inspirovala mladé dívky i Trumpovu manželku

První dáma Ameriky odchází. Inspirovala mladé dívky i Trumpovu manželku

Léto 1989 bylo pro Michelle Robinsonovou zlomovým okamžikem. Na stáži v právnické firmě Sidley Austin se tehdy seznámila s Barackem Obamou. 28letý mladík ji okouzlil hned na první schůzce, kterou strávili v kině na filmu Jednej správně (Do the Right Thing). Tehdy asi Michelle ještě nenapadlo, že po boku stejného muže bude o 28 let později opouštět Bílý dům.

Michelle Obamová odchází. Mandát jejího muže v Bílém domě končí a 20. ledna ho ve funkci nahradí Donald Trump. Michelle byla v mnoha ohledech průkopnicí. První americká manželka prezidenta tmavé pleti dokázala působit civilně a lidé ji za to zbožňovali. Dnes se se svými obdivovateli i kritiky rozloučila posledním veřejným vystoupením v roli první dámy na pravidelném setkání.

Být manželkou amerického prezidenta není jen formální postavení bez zodpovědnosti, což se Michelle snažila dokázat. Ve svých aktivitách se hodně zaměřovala na mladé a na válečné veterány. V roce 2010 odstartovala kampaň Let’s move!, ve které chtěla bojovat s dětskou obezitou. Studenti po celých Spojených státech tak díky manželce prezidenta začali nejen víc sportovat, ale učili se taky vařit a jíst zdravěji.

Také iniciativa Let girls learn počítala hned od začátku s rozsáhlejším dopadem. Michelle skze ni chtěla podpořit celosvětově vzdělávání dívek, zvláště v oblastech, ve kterých k němu ještě nemají samozřejmý přístup. K projektu se připojilo množství známých osobností, například miliardář Bill Gates, herečka Meryl Streepová nebo zpěvačka Alicia Keys. Projekt například v loňském roce uvolnil 25 milionů dolarů na podporu vzdělání afghánských dívek, které se chtějí stát učitelkami.

Michelle Obamovou novináři často přirovnávali k manželce J. F. Kennedyho Jackie. Stala se podle nich módní ikonou a její účes, make-up i oblečení pečlivě sledovaly módní časopisy i miliony Američanek, které se ji snažily kopírovat. Inspirovala i ženu budoucího prezidenta Trumpa, ovšem jiným způsobem.

Melania Trumpová se snažila podpořit svého muže v kandidatuře prostřednictvím veřejných vystoupení. Projev, který přednesla na sjezdu Republikánské strany v Clevelandu loni v létě, se ale v některých pasážích nápadně podobal projevu Obamové, který zazněl v roce 2008 na sjezdu demokratů. Konkrétní větná spojení i celé pasáže byly téměř identické, plagiátorství ovšem autorský tým Trumpové vytrvale odmítal.

Odcházející první dáma opakovaně vystupovala proti Donaldu Trumpovi. Její rozčilení naplno vyznělo, když komentovala vážná podezření ze sexuálního zneužívání a tvrdila, že nemůže uvěřit tomu, že kandidát na prezidenta čelí tak hroznému obvinění.

První dáma byla známá i svojí uvolněností a neformálním jednáním. Nebála se například tančit v show Ellen DeGeneres nebo si zazpívat karaoke v autě komika Jamese Cordena. Společně s manželem si před zraky kamer zatančili i s jejich 106letou obdivovatelkou Virginií McLaurin. Michelle má vlastní Twitter a pustila se i do moderních vod aplikace Snapchat. Zbožná přání některých jejích internetových fanoušků, aby sama vstoupila do politiky, ale nejspíš zůstanou nevyslyšena.

 Michelle Obamové se dařilo vyhýbat i velkým skandálům. Novináři několikrát přišli s podezřením, že manželství Obamových je před krachem a že má Michelle milence z řad tajné služby. Pár však všechna tato nařčení přestál a společně se svými dvěma dcerami opustí v příštích dnech Bílý dům.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744