Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První dáma USA zkritizovala Trumpovu migrační politiku. Řiďme se srdcem, vyzvala kvůli odebírání dětí

První dáma USA zkritizovala Trumpovu migrační politiku. Řiďme se srdcem, vyzvala kvůli odebírání dětí

První dáma USA Melania Trumpová se veřejně zastala migrantů, kterým americké úřady na mexické hranici s USA odebírají děti. Její slova mnozí chápou jako kritiku strategie „nulové tolerance“, kterou její manžel nedávno v souvislosti s ilegálními přechody hranic prosadil. Podle prezidenta jsou za praxi oddělování rodin zodpovědní demokraté. Za posledních přibližně šest týdnů bylo odebráno kolem dvou tisíc dětí.

Slova Melanie Trumpové vzbudila velký ohlas, jelikož manželka současného prezidenta se obvykle k veřejnému dění příliš nevyjadřuje, natož takto důrazně. V prohlášení, které v neděli večer zveřejnila její mluvčí Stephanie Grishamová, zaznělo jasné stanovisko: „Paní Trumpová s nevolí sleduje, jak jsou děti odtrhávány od rodin, a doufá, že se obě strany politického spektra konečně spojí v zájmu úspěšné imigrační reformy.“

V rozhovoru, který Grishamová později poskytla CNN, doplnila prohlášení ještě o další vzkaz první dámy, v němž se mluví o tom, že USA musí být „zemí, která respektuje zákony, zároveň však i zemí, která je řízena srdcem.“

Ke slovům Melanie Trumpové se připojila i někdejší první dáma USA Laura Bushová. Ve sloupku pro Washington Post Daily přirovnala opatření k internacím Američanů japonského původu během druhé světové války a strategii separace rodin označila za krutou a nemorální. „Láme mi to srdce,“ dodala Bushová. Za "hanebnou" označil praxi na svém twitteru také šéf lidskoprávní sekce OSN Zajd Raad Husajn.

Spojené státy v posledních týdnech intenzivně řeší téma nového opatření, podle kterého je každý, kdo nelegálně překročí hranice USA zadržen, obviněn ze spáchání trestného činu a jsou mu odebrány děti. Situace je unikátní i v tom ohledu, že čelí kritice jak ze strany demokratů, tak z řad konzervativnějších republikánů. Podle pátečního prohlášení mluvčího amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Jonathana Hoffmana bylo na hranicích v období od dubna do konce května odděleno od rodičů či jiného dospělého doprovodu bezmála 2000 dětí, včetně kojenců.

Republikánská senátorka Susan Collinsová upozornila Bílý dům na dopad, který jeho kroky mají. „Vysílají světu vzkaz, že když překročíte hranice s potomky, budou od vás odtrženi,“ řekla Collinsová, která se domnívá, že odebírání dětí je „v rozporu s hodnotami USA“.

Série reportáží a novinových článků, které se tématu věnují, vzbudily v USA veřejné pobouření. Americký prezident, který z nastalé situace a dosavadního krachu uprchlické reformy obvinil už vícekrát Demokratickou stranu, zveřejnil o víkendu na svém Twitteru následující vzkaz: „Demokraté mohou vyřešit násilné oddělování rodin na hranicích za předpokladu, že se budou podílet na vypracování nového reformního zákona.“ „Proto bude zapotřebí, aby bylo v listopadu zvoleno ještě více republikánských kandidátů,“ doplnil prezident s odkazem na blížící se průběžné volby.

Podle demokratů má praxe odebírání dětí sloužit jako nástroj k budoucímu vyjednávání o prezidentově návrhu zbudovat na mexické hranici zeď. Kongresman Adam Schiff doslova řekl, že úřady „používají smutek, slzy a bolest těchto dětí jako maltu k výstavbě zdi.“

Podle předpokladů bude prezident pokračovat ve vyjednávání s republikánskými zákonodárci o změnách v migračním zákonu v úterý.

 

 

 

 

 

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232