První dáma v ráži. Manželka prezidenta Zimbabwe napadla a zranila modelku, čeká ji soud | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První dáma v ráži. Manželka prezidenta Zimbabwe napadla a zranila modelku, čeká ji soud

První dáma v ráži. Manželka prezidenta Zimbabwe napadla a zranila modelku, čeká ji soud

Z napadení se chystá jihoafrická policie obvinit manželku zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Grace Mugabeová, která chce podle mnohých nahradit svého muže po jeho smrti v čele Zimbabwe, se policii dobrovolně přihlásila, zatčena ale nebyla, informovala dnes agentura Reuters.

Dvaapadesátiletá Mugabeová podle jihoafrické policie o víkendu napadla v hotelu v johannesburské luxusní čtvrti Sandton ženu a způsobila jí zranění na hlavě. Kdo je zraněnou osobou, policie nesdělila.

Podle jihoafrického tisku je jí ale dvacetiletá modelka Gabriella Engelsová. Mugabeová na ni údajně zaútočila v době, kdy byla Engelsová na návštěvě na hotelovém pokoji Mugabeových synů. Ochranka první dámy prý útoku nečinně přihlížela. "Neměla jsem tušení, kdo ta žena je, když mě začala bít," uvedla Engelsová.

Podle místních médií byla manželka třiadevadesátiletého zimbabwského prezidenta v JAR kvůli lékařské prohlídce. Podle jihoafrického ministra pro záležitosti policie Fikileho Mbaluly Mugabeová přicestovala do JAR na běžný pas, a nevztahuje se tak na ni diplomatická imunita. Policie ji nicméně zatím nezatkla, neboť spolupracuje, dodal Mbalula.

Zimbabwská vládní strana ZANU-PF incident potvrdila, uvedla ale, že napadenou nebyla mladá žena, ale Mugabeová. „Není důvod panikařit. Je v pořádku a v bezpečí," dodala strana na twitteru.

O Mugabeové se stále častěji hovoří jako o možné nástupkyni třiadevadesátiletého Roberta Mugabeho v čele Zimbabwe. Už nyní má první dáma, která byla původně sekretářkou autoritářského politika, v jihoafrickém Zimbabwe značný vliv. Oficiálním kandidátem na prezidenta zimbabwské vládní strany je nicméně i do voleb v příštím roce Robert Mugabe. Zimbabwe tento politik vede od získání nezávislosti v roce 1980.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.