První fáze je u konce, v bezpečí jsou 4 chlapci. Akce je přerušená, musí se doplnit kyslík | info.cz

Články odjinud

První fáze je u konce, v bezpečí jsou 4 chlapci. Akce je přerušená, musí se doplnit kyslík

V Thajsku dnes zachránili první čtyři chlapce z třináctičlenné skupiny, která uvázla v zatopeném jeskynním systému na severu země. Skončila tak první fáze záchranné operace. Evakuace dalších dětí bude zahájena za deset až 20 hodin, což je doba, kterou záchranáři potřebují k nezbytné přípravě, oznámil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který je zároveň guvernérem provincie Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází.nér.

Guvernér na tiskové konferenci také sdělil veřenosti, že se setkal se zachráněnými chlapci. Jsou podle něj v dobré kondici. Po prohlášení sklidil velký poslesk. Zatím hovoří o 4 fotbalistech, zbývající jsou tak zřejmě v jeskyni či teprve na cestě z ní.

Člen týmu záchranářů řekl reportérům před jeskyní, že snížení hladiny vody značně urychlilo cestu z jeskyně. Mnoho dříve zatopených komor údajně nyní lze projít. 

Vedoucí mise Narongsak Osottanakorn potvrdil, že byla operace na 10-20 hodin přerušena. Jednak si potřebují odpočinout, jednak musejí doplnit zásoby kyslíku, který prakticky celý pro první fázi operace vypotřebovali. Parametry záchranné akce jsou dechberoucí. Zapojeno je do ní 50 zahraničních a 40 thaiských potápěčů.

Dvanáct mladých fotbalistů a trenér jsou v jeskyni od 23. června. Jejich evakuace začala dnes ráno kvůli hrozbě dalších dešťů a obavám, že se v jeskyni opět zvýší hladina vody. Do evakuace jsou nasazeni zkušení potápěči, chlapci byli rozděleni do čtyř skupin a každého z nich mají na cestě ven doprovázet dva potápěči.  

Video BBC zachycuje záchranku, která odjíždí od jeskyně:

První helikoptéra odstartovala směrem k nemocnici v Chiang Rai.

První nemocnice je 70 km daleko

Na děti čeká v blízkosti jeskyně 13 zdravotnických týmů, každý má k dispozici vrtulník, který má chlapce dopravit do nemocnice vzdálené zhruba 70 kilometrů. Tam jsou připraveni lékaři.

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci. Protože někteří z hochů neumějí plavat a vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, se uvažovalo také o tom, že se vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože ale začal v jeskyni ubývat kyslík a hrozilo, že se hladina vody opět zvýší, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud