Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První pohled do tváře vraha? Internet zmátly fotografie muže mylně podezíraného z teroru v Istanbulu

První pohled do tváře vraha? Internet zmátly fotografie muže mylně podezíraného z teroru v Istanbulu


Na internetu se objevila série snímků působících jako z bezpečnostních kamer u pasových kontrol. Jak uvedl turecký server Acunn a posléze třeba britské bulvární weby, fotografie měly jako první zachycovat muže podezřelého z vraždy 39 lidí v luxusním nočním klubu v Istanbulu. Servery o něm mluvily jako o muži ze střední Asie, který je příslušníkem teroristických skupin navázaných na samozvaný Islámský stát. Člověk, který je na snímcích, se ale sám přihlásil policii a od útoku se distancoval, uvedl server Turkishminute.

Snímky, o kterých britské servery psaly jako o materiálu policie, z původního zdroje zmizely. Mezitím se policii přihlásil člověk, který uvedl, že na nich je on a že s útokem ani s Islámským státem nemá nic společného:

Při novoročním masakru v istanbulském luxusním nočním klubu neznámý střelec zavraždil 39 lidí, většinou zahraničních turistů. Na sedm desítek dalších návštěvníků skončilo v nemocnicích a někteří z nich stále bojují o život. 

Útok trval asi sedm minut a střelec při něm minimálně dvakrát přebíjel automatickou zbraň. Tu spolu s bundou nechal na místě činu a v nastalém chaosu uprchl. Policie po něm marně pátrá a Turecko na případ uvalilo informační embargo.

Vyšetřovatelé mají k dispozici záznamy z průmyslových kamer a nezřetelnou, ale jedinou prokázanou fotografii útočníka.

Nezřetelná tvář útočníkaNezřetelná tvář útočníkaautor: ...

K činu se dosud nikdo nepřihlásil, turecká média ale vpodvečer uváděla, že vyšetřovatelé se zaměřují na variantu, že za útokem stál Islámský stát.

Na internetu se také objevilo další video zachycující střelce při útoku. Upozorňujeme, že může být zneklidňující.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1