Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První pokuta pro českého řidiče za nízký plat. Německo jde ve stopách Francie a trestá zahraniční dopravce

První pokuta pro českého řidiče za nízký plat. Německo jde ve stopách Francie a trestá zahraniční dopravce

První český řidič kamionu musel v Německu podle informací INFO.CZ zaplatit pokutu 2500 eur, protože měl příliš malou mzdu. Legislativa nutí zahraniční dopravce, aby řidičům vypláceli alespoň tolik, kolik je v dané zemi minimální mzda, a dodržovali celou řadu dalších pravidel. To je třeba v případě Čechů problém, protože německým platům se nemůžou vyrovnat. Dopravci proto zákony kritizují, jedná se podle nich o snahu vytlačit z trhu konkurenci.

Pokuty za nedodržení zákona o minimální mzdě zatím padaly pouze ve Francii, teď je českým řidičům začalo rozdávat i Německo. Podle zjištění INFO.CZ první postih udělily německé úřady nedávno. Jak redakci potvrdil generální tajemník sdružení autodopravců ČESMAD Vojtěch Hromíř, český dopravce musel za svého řidiče uhradit 2500 eur. „Bližší okolnosti nyní prověřujeme,“ dodal.

Zákon o minimální mzdě (MiLoG) začal v Německu platit v roce 2015, nakolik je ale dodržovaný v mezinárodní dopravě, úřady dosud příliš nekontrolovaly. Důvodem bylo i to, že legislativu stále zkoumá Evropská komise. „Komise musí být v této záležitosti aktivnější. Už tomu budou dva roky, co zahájila šetření s Německem o tom, zda je zákon MiLoG v souladu s unijním právem, a dodnes nemáme její jasné stanovisko,“ upozorňuje česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která problém dlouhodobě sleduje.

Nedořešená situace podle ní může motivovat další země, aby přicházely s podobnými zákony. Kromě Německa a zmiňované Francie (zákon Loi Macron) už ochranářská opatření na přelomu roku řetězově zavedly i Rakousko a Itálie.

Tuzemští dopravci takové kroky odsuzují a tvrdí, že jim to komplikuje podnikání. Češi jsou přesvědčeni, že západoevropské státy tímto způsobem postupují, protože se bojí konkurence. Rakousko kromě vyplácení minimální mzdy sleduje třeba i to, zda řidiči u sebe vozí nezbytné doklady. Pokud kontrola odhalí, že řidiči něco schází, na řadu můžou přijít další sankce. „Dopravce se tím vystavuje riziku, že mu rakouské úřady zakážou provozovat dopravu na území Rakouska až na pět let,“ řekl INFO.CZ Vojtěch Hromíř ze sdružení ČESMAD.

V případě českého auta jdou přitom policisté tak trochu na jistotu. „Každý stát má samozřejmě nárok na vlastní zákon o minimální mzdě a souhlasím s tím, že řidiči musí být dostatečně placeni. Všichni však víme, že české firmy zkrátka nejsou schopny platit svým zaměstnancům stejné mzdy, jako jsou ty německé, francouzské a rakouské. To je realita rozdílných ekonomik,“ potvrzuje europoslankyně Dlabajová.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744