Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První žaloba na volby. Trump napadl hlasování v Nevadě

První žaloba na volby. Trump napadl hlasování v Nevadě
 

Ve Spojených státech se objevují první náznaky, že se volební štáb republikánského kandidáta Donalda Trumpa může připravovat na zpochybnění voleb. Jeho právníci dnes podle stanice CNN v Nevadě podali žalobu kvůli prodloužení termínu pro předčasné hlasování. Soudce ji ale obratem zamítl. 

Volební místnosti v širším okolí Las Vegas, kde je velké zastoupení hispánských voličů, se podle Trumpova týmu minulý pátek uzavřely o dvě hodiny dříve, než měly.  „Udělali to, aby k nim mohli přivézt voliče demokratů,“ postěžoval si už v sobotu Trump.

Soudkyně  Gloria Sturmanová ale žalobu jeho právníků prakticky okamžitě odmítla. Pravidla o uzavírání volebních místností se podle něj nevztahují na předčasné hlasování. "Takhle se to nedělá," vzkázala jim během krátkého slyšení. 

Mluvčí dotčeného okresu Dan Kulin již předtím CNN řekl, že volební místnosti dodržely předepsané hodiny určené pro hlasování. Otevřené zůstaly jen pro lidi, kteří dorazili včas, ale kvůli velkému zájmu přišli na řadu až po oficiálním konci hlasování – což je v USA běžná praxe.

Hlasování v Nevadě může být těsné. Trumpovi tak podle odborníků mohlo přijít vhod, pokud by si dopředu vytvořil základ pro případné zpochybnění hlasování. „O výsledku tu může rozhodnout několik tisíc hlasů,“ míní Robert Lang z Nevadské univerzity.

Donald Trump v předvolební kampani několikrát varoval před možným zfalšováním voleb. Opakovaně naznačoval, že by proto volební výsledek nemusel respektovat. Naposledy se takto vyjádřil dnes.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Newsradio 610 WTN řekl, že se nejdříve chce seznámit s průběhem voleb, než přijme výsledek. „Podíváme se na to,“ řekl. Dodal ale, že nemůže být pochyb o tom, že miluje Spojené státy a věří v tamní systém. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1