Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První známá oběť teroru v Manchesteru: 18letá dívka, která zbožňovala americkou zpěvačku

První známá oběť teroru v Manchesteru: 18letá dívka, která zbožňovala americkou zpěvačku

První potvrzenou obětí bombového útoku na koncertě v Manchesteru se stala osmnáctiletá Georgina Callanderová.  Když si usměvavá dívka před dvěma lety pořizovala se svou nejoblíbenější zpěvačkou Ariandou Grande společnou fotografii, ještě netušila, že při příštím koncertě americké star najde smrt.

První potvrzenou obětí bombového útoku na koncertě v Manchesteru se stala osmnáctiletá Georgina Callanderová. Ještě v neděli sdílela dívka na své sociální síti příspěvek, kde píše, jak se strašně těší na vystoupení své favoritky, se kterou si před dvěma lety dokonce pořídila dva společné snímky.

Kamarádi tragicky zesnulé Georginy, která si nechala říkat Gina, jsou v šoku. Dojemnou vzpomínku sdílela její nejlepší kamarádka Skye Gallagherová. Na Instagram umístila fotografii visacího zámku, který spolu umístily na plot v Paříži, a přidala vzkaz na rozloučenou.

„Moje nejlepší kamarádka v celém tomhle zatraceném světě byla zavražděna jen proto, že chtěla vidět naživo svou oblíbenou interpretku. Nenávidím tenhle svět a tohle je důkaz, že ti nejlepší lidé odcházejí první. Nevím, co bez tebe budu dělat, sluníčko. Byla jsi ten nejmilejší člověk, kterého jsem kdy potkala. Jsem úplně zlomená a nemohu se přestat třást. Zámek, který jsi umístila v Paříži, je navždy symbolem našeho přátelství a já si jsem jistá, že na něj nikdy nezapomenu. Jednou se potkáme, holka, akorát to nebude tam, kde jsme doufaly. Máš všechnu mou lásku, z celého mého srdce. Odpočívej v pokoji, zlatíčko. Nikdy, nikdy na tebe nezapomenu,“ napsala na svůj profil Skye Gallagherová.

Zcela jiný kontext také dostal jeden z Gininých tweetů. Do blízkého Liverpoolu totiž v pondělí zavítaly její oblíbené bloggerky Lucy&Lydia, tedy přesně v den, kdy se konal osudný koncert v Manchesteru. Dívka litovala, že nestihne obě akce a na sociální síť den před smrtí v nadsázce napsala: „Zabte mě někdo, prosím! Řekněte mi, že budou v Manchesteru!“

Svou soustrast u zmíněného tweetu vyjadřují stovky lidí, včetně celebrit, které dívka tak milovala. Ozval se i herec Sean Maguire z Ginina oblíbeného seriálu Bylo, nebylo, který se s ní setkal před pouhým měsícem. „Tuhle dívku jsem potkal v dubnu. Byla tak mladá a sladká. Byla zabita včera v Manchesteru. Chci vyjádřit mé hluboké pohnutí a lásku jí i její rodině,“ napsal herec na svůj Twitter.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1