Články odjinud

Ptají se, jestli je Trump šílený. Američanka nechala nahlédnout do zákulisí jednání s KLDR

Ptají se, jestli je Trump šílený. Američanka nechala nahlédnout do zákulisí jednání s KLDR

Svět se ptá, jestli je severokorejský diktátor Kim Čong-un při smyslech, když vyhrožuje zničením USA. Severokorejští činitelé mají podobnou otázku. Chtějí ale vědět, jestli není šílený americký prezident Donald Trump. Na základě rozhovorů s nimi to tvrdí Suzanne DiMaggioová z think-tanku New America.

DiMaggiová se se Severokorejci tajně setkávala téměř dvě dekády. Za poslední rok s nimi mluvila čtyřikrát. V Pchjongjangu, Ženevě, Oslu a v Moskvě. Dialog se týká převážně jaderného programu KLDR, nyní se ale často stočí na osobu amerického prezidenta.

Severokorejci se neptají jen na to, jestli je „blázen“. Zajímají je i Trumpovy aféry na domácí půdě. Hlavně ty, které souvisí s vyšetřováním napojení jeho kampaně na Rusko. „Chtějí vědět, jaký je jeho plán,“ komentuje DiMaggiová v obsáhlém rozhovoru pro list Politico.

DiMaggiová se domnívá, že po Trumpově překvapivém vítězství dokonce byli ochotni jednat, ale prezidentova urážlivá rétorika (naposledy o víkendu označil Kima za „malého a tlustého“) je odradila. Představitelé komunistické diktatury podle ní nežijí v izolaci. Sledují Trumpovy tweety, mají neustále zapnutý zpravodajský kanál CNN.

„Proč bychom měli vyjednávat s Trumpovou administrativou, když Donald Trump nemusí být příliš dlouho prezidentem,“ ptají se a naráží opět na vyšetřování okolí šéfa Bílého domu a spekulace o případném impeachmentu.

DiMaggiová při dialozích se Severokorejci spolupracuje s dlouholetým americkým diplomatem Joelem Witem. Od Trumpova zvolení pozorují mezi představiteli KLDR rostoucí zmatenost a poplach. Tomu nahrávají i protichůdné signály, které Trump vysílal při své cestě po Asii.

Podle DiMaggiové a Wita porušuje šéf americké administrativy základní pravidlo, které se za dlouhá léta jednání s KLDR diplomaté naučili – nikdy neurážet Kim Čong-una. „Ta myšlenka, že administrativa, a zvláště prezident Trump, eskalací výhrůžek učiní Severní Koreu poddajnější, je mylná,“ praví Wit s tím, že tato cesta vede k pravému opaku.

Když má Wit ohodnotit, jak reálný je případný vojenský konflikt, tvrdí, že na 40 procent. To je o 15 procentních bodů více, než kolik mu dal bývalý ředitel CIA John Brennan.

 

Články odjinud