Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ptají se, jestli je Trump šílený. Američanka nechala nahlédnout do zákulisí jednání s KLDR

Ptají se, jestli je Trump šílený. Američanka nechala nahlédnout do zákulisí jednání s KLDR

Svět se ptá, jestli je severokorejský diktátor Kim Čong-un při smyslech, když vyhrožuje zničením USA. Severokorejští činitelé mají podobnou otázku. Chtějí ale vědět, jestli není šílený americký prezident Donald Trump. Na základě rozhovorů s nimi to tvrdí Suzanne DiMaggioová z think-tanku New America.

DiMaggiová se se Severokorejci tajně setkávala téměř dvě dekády. Za poslední rok s nimi mluvila čtyřikrát. V Pchjongjangu, Ženevě, Oslu a v Moskvě. Dialog se týká převážně jaderného programu KLDR, nyní se ale často stočí na osobu amerického prezidenta.

Severokorejci se neptají jen na to, jestli je „blázen“. Zajímají je i Trumpovy aféry na domácí půdě. Hlavně ty, které souvisí s vyšetřováním napojení jeho kampaně na Rusko. „Chtějí vědět, jaký je jeho plán,“ komentuje DiMaggiová v obsáhlém rozhovoru pro list Politico.

DiMaggiová se domnívá, že po Trumpově překvapivém vítězství dokonce byli ochotni jednat, ale prezidentova urážlivá rétorika (naposledy o víkendu označil Kima za „malého a tlustého“) je odradila. Představitelé komunistické diktatury podle ní nežijí v izolaci. Sledují Trumpovy tweety, mají neustále zapnutý zpravodajský kanál CNN.

„Proč bychom měli vyjednávat s Trumpovou administrativou, když Donald Trump nemusí být příliš dlouho prezidentem,“ ptají se a naráží opět na vyšetřování okolí šéfa Bílého domu a spekulace o případném impeachmentu.

DiMaggiová při dialozích se Severokorejci spolupracuje s dlouholetým americkým diplomatem Joelem Witem. Od Trumpova zvolení pozorují mezi představiteli KLDR rostoucí zmatenost a poplach. Tomu nahrávají i protichůdné signály, které Trump vysílal při své cestě po Asii.

Podle DiMaggiové a Wita porušuje šéf americké administrativy základní pravidlo, které se za dlouhá léta jednání s KLDR diplomaté naučili – nikdy neurážet Kim Čong-una. „Ta myšlenka, že administrativa, a zvláště prezident Trump, eskalací výhrůžek učiní Severní Koreu poddajnější, je mylná,“ praví Wit s tím, že tato cesta vede k pravému opaku.

Když má Wit ohodnotit, jak reálný je případný vojenský konflikt, tvrdí, že na 40 procent. To je o 15 procentních bodů více, než kolik mu dal bývalý ředitel CIA John Brennan.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744