Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půjde manželka izraelského premiéra před soud? Sára Netanjahuová je vše možné jen ne laskavá hospodyňka

Půjde manželka izraelského premiéra před soud? Sára Netanjahuová je vše možné jen ne laskavá hospodyňka

Vede nekonečnou bitvu s novináři, kteří vlastně milují její aféry. Občas překvapí výstředním oblečením, jindy křičí na služebnictvo nebo dokonce na politiky. Především jí ale hrozí obvinění z korupce, což jejímu manželovi a izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dvakrát nepomáhá. I proto, že korupčním kauzám čelí také on sám. Sára Netanjahuová je prostě vidět – a hlavně slyšet – až moc.

Stalo se to tuto středu: Právníci Sáry Netanjahuové se vydali za generálním prokurátorem Avichajem Mandelblitem, aby se na poslední chvíli pokusili odvrátit trestní stíhání klientky. Navrhli dohodu, podle které by se premiérova manželka přiznala k pochybení a škodu uhradila. Výměnou za to by nešla před soud.

Alespoň tak líčí setkání portál The Times of Israel, podle kterého advokáti tvrdili, že paní Netanjahuová nevěděla o protiprávnosti svého jednání. Prý ve finančních záležitostech příliš důvěřovala spolupracovníkům.

Oč jde? Sára Netanjahuová podle vyšetřovatelů – zjednodušeně řečeno – utrácela na soukromých akcích státní peníze určené na pohoštění oficiálních návštěv.

Advokáti popřeli, že by schůzka proběhla tak, jak ji novináři serveru The Times of Israel popsali. Není tedy jasné, zda došlo k dohodě a zda se premiérova manželka nakonec vyhne stíhání. Podle listu The Jerusalem Post přišla její vinou státní pokladna o více než 100 tisíc dolarů. Tuto sumu ovšem právníci paní premiérové soustavně označují za nadsazenou.

Rozporuplná osobnost, říkají ti slušnější Izraelci

Ať už kauza dopadne jakkoli, jistě se najdou tací škodolibí Izraelci, kteří by paní Netanjahuové postih přáli. Devětapadesátiletá psycholožka, která se za nynějšího premiéra vdala v roce 1991, si totiž dokázala – jistě i s pomocí zlomyslných médií – vybudovat pověst panovačné, věčně nespokojené, rozhazovačné i marnivé ženy. V českém prostředí by její mediální obraz snad bylo lze označit slovem „semetrika“.

Tady jen letmý výběr zpráv, které o ní přinesla média: v roce 2002, kdy její manžel zrovna nebyl premiérem, vedla první spor s novinami týkající se údajné pomluvy – ten ovšem vyhrála. Následovaly další pře, ze stejného důvodu. O šest let později Kanál 10 přinesl reportáž o tom, jak si v době libanonského konfliktu z roku 2006 premiérova žena v Londýně užívala luxusu, který hradil ostrovní sponzor. Byla tam tehdy s manželem, který na ostrovech vyjednával pro Izrael mezinárodní diplomatickou podporu.

V průběhu let vyšetřovatelé i média shromáždily několik svědectví o Sářině nevhodném chování. Stěžovali si na slovní útoky, ba ponižování, zadržování výplaty a obecně špatné pracovní podmínky. Už tehdy prý Sára Netanjahuová ne zcela přesně rozlišovala mezi svým a státním zájmem, přičemž oba po vzoru královen často považovala za totožné. Patrně do kategorie pomluv – jakkoli učiněných před soudem – pak patří nařčení, že se paní premiérová nevyhýbá alkoholu, který její (některé) sporné vlastnosti ještě posiluje.

„Žili jsme ve stavu permanentní hrůzy,“ nechal se v souvislosti s chováním paní premiérové slyšet Naftali Bennett, druhdy ředitel premiérova týmu. Ten později zamířil do patrně klidnějších vod vrcholové politiky a nyní je ministrem i poslancem za pravicovou stranu Židovský domov.

My jsme s Vámi skončili, pravila paní premiérová

Co se politického angažmá Sáry Netanjahuové týče, kupříkladu deník Haaretz zaznamenal její veřejný výpad vůči Gile Gamlielové. Ministryně a poslankyně za (manželovu) pravicovou stranu Likud se v očích premiérovy ženy provinila tím, že prý spolupracuje s prezidentem Reuvenem Rivlinem. Mimochodem, dlouholetým a prominentním členem Likudu.

Jenže oba politici se nyní příliš v lásce nemají. Což údajně na veřejném shromáždění reflektovala paní premiérová, když ministryni Gamlielové před svědky sdělila: „S Vámi jsme skončili!“ Média rovněž pobavil plurál, jehož užití připomíná situaci, ve které se pro změnu český premiér nacházel zhruba v roce 2013.

Benjamin Netanjahu je jistě nejúspěšnějším politikem posledních dekád. Vyhrává ve volbách. Díky zesláblé opozici a nyní i takřka bezpodmínečné podpoře amerického prezidenta Donalda Trumpa vcelku snadno prosazuje své vize nejen doma, ale i v regionu. Nejen izraelská média se proto ptají, kde jsou jeho poradci, kteří se mají starat o – řekněme – krapet idyličtější obraz jeho domácnosti. Je však otázka, jestli se takoví už narodili.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1