Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půl milionu mrtvých. V Sýrii zabíjí válka civilisty včetně dětí. Kdo všechno má oběti na svědomí?

Půl milionu mrtvých. V Sýrii zabíjí válka civilisty  včetně dětí. Kdo všechno má oběti na svědomí?

Ve válce v Sýrii zemřelo za šest let jejího trvání na 465 tisíc lidí, z toho skoro sto tisíc civilistů. Informovala o tom dnes exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. Dětský fond OSN (UNICEF) dnes zároveň oznámil, že loni přišlo v syrských bojích o život 652 dětí, což je nejvíce dětských obětí za rok od začátku války v roce 2011.

Organizace SOHR, která situaci monitoruje z Británie přes své místní kontakty v Sýrii, uvedla, že má zdokumentováno přes 321 tisíc zabitých osob od začátku války. Dalších více než 145 tisíc lidí je evidováno jako pohřešovaní.

 

Podle údajů SOHR zabily vládní jednotky a jejich spojenci, k nimž patří Rusko, Írán a libanonské hnutí Hizballáh, přes 83 500 civilistů, z toho 14 600 podlehlo mučení ve věznicích. Syrští povstalci podle SOHR zabili přes sedm tisíc civilistů.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS), která využila chaosu během války a dobyla značná území v Sýrii i sousedním Iráku, zabili podle údajů SOHR přes 3 700 civilistů.

 

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Ta způsobila také největší uprchlickou krizi od druhé světové války. Své domovy muselo opustit přes 12 milionů lidí, z toho na 4,8 milionu uprchlo do zahraničí.

Nejvíce běženců ze Sýrii je nyní v Turecku - asi 2,7 milionu lidí, přes milion jich pobývá v Libanonu a téměř milion v Jordánsku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1