Putin a Abe se shodli na prohlubování vzájemné spolupráce | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin a Abe se shodli na prohlubování vzájemné spolupráce

Putin a Abe se shodli na prohlubování vzájemné spolupráce

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v moskevském Kremlu s japonským premiérem Šinzóem Abem shodl na potřebě prohlubování vzájemné spolupráce. Oba činitelé se sešli již ve čtvrtek na okraj petrohradského ekonomického fóra, kde byl Abe jako čestný host společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

"Jsem velmi potěšen, že mám tuto příležitost hovořit podrobně o našich bilaterálních vztazích a politické spolupráci," řekl dnes odpoledne Putin při setkání s Abem v kremelském paláci. "Předtím jsme projednali vývoj ekonomických a obchodních vazeb," podotkl Putin s poukazem na to, že se tím potvrdil "vzájemný zájem obou stran na posílení vztahů".

Putin v Petrohradu slíbil "udělat vše možné, aby se mnohonásobně zvětšil objem hospodářské spolupráce s Japonskem", protože "až příliš skromně" vypadají jak dosavadní japonské investice do ruské ekonomiky ve výši přibližně dvou miliard dolarů (asi 44 miliard Kč), tak i vzájemný obchod, který loni dosáhl obratu necelých 18 miliard dolarů (asi 397 miliard Kč).

Abe dnes řekl, že je "připraven ke klidné, ale energické spolupráci s Ruskem". Také řekl, že doufá v "nový průlom" při řešení teritoriálního sporu o Kurilské ostrovy, který komplikuje vztahy mezi Moskvou a Tokiem.

Abe v petrohradském projevu upozornil, že k realizaci ambiciózních hospodářských plánů je nezbytné uzavřít mírovou smlouvu mezi oběma státy. Na smlouvě se Moskva a Tokio nedokázaly dohodnout od konce druhé světové války kvůli spolu o část Kurilských ostrovů, které obsadilo Rusko a jež si nárokuje Japonsko. "Kurily se mohou stát symbolem japonsko-ruské spolupráce," řekl Abe.

Putin dnes slíbil, že Moskva bude hledat způsoby, jak dosáhnout kompromisu výhodného pro obě strany, který by je dovedl i k podpisu mírové dohody.

Podobně japonský premiér vybídl Putina k uzavření mírové smluvy i loni v září ve Vladivostoku. "Vladimire, pojď a ve dvou splníme tuto povinnost. Překonáme všechny potíže," prohlásil Abe a zdůraznil, že následně rusko-japonské vztahy odhalí svůj plný potenciál.

List Kommersant připomněl, že vladivostocké fórum si Abe již o rok dříve vybral k představení své nové politiky vůči Rusku, spočívající v příslibech nebývalých hospodářských výhod, pokud Moskva předá Japonsku jihokurilské ostrovy a uzavře mírovou smlouvu. Putin tehdy souhlasil, že situace s mírovou smlouvou není normální, ale o ostrovech mlčel.

Japonsko a Rusko se přou o jižní část Kuril od roku 1945. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Z ostrovů bylo tehdy vystěhováno 17.000 Japonců, kteří odešli na nedaleký ostrov Hokkaidó. Tokio, které bylo ve válce poraženo, ruskou svrchovanost nad jižními Kurilami neuznává. Dlouhé hledání kompromisu zatím výsledky nepřineslo.

Abe se alespoň pokusil oteplit vzájemné vztahy tím, že do Moskvy přivezl štěně akity, japonské rasy, jako dárek pro šestnáctiletou ruskou olympijskou vítězku v krasobruslení Alinu Zagitovovou. Pověst tohoto zvířete vzrostla počátkem roku, když právě Zagitová prohlásila, jak tyto psy se vzhledem huskyho miluje poté, co je poznala, když v Japonsku trénovala před olympijskými závody v Jižní Koreji.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.