Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin a Trump v Helsinkách: Cesta k míru? Spíše závan studené války. Komentář Marka Hudemy

Putin a Trump v Helsinkách: Cesta k míru? Spíše závan studené války. Komentář Marka Hudemy

Americký a ruský prezident se setkali na summitu označovaném jako historický, neoznámili však žádné konkrétní dohody. Podle Donalda Trumpa jde o začátek dlouhého dialogu s Ruskem, které otvírá cesty k míru. Výsledný dojem ale spíš připomíná doby studené války.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy, které byly nejhorší v historii, se po jeho jednání mezi čtyřma očima s ruským prezidentem Vladimirem Putinem výrazně zlepšily. Vladimir Putin zase konstatoval, že „studená válka je věcí minulosti.“ Ve skutečnosti jejich společná tisková konference po jednání v Helsinkách ale připomínala do určité míry doby studené války.

Vladimir Putin přednesl předem připravený projev, který vypadal tak trochu jako projevy bývalých šéfů Sovětského svazu, jehož je Rusko právním nástupcem. Formální řeč byla prošpikovaná odkazy na rezoluce OSN a přišlo také oznámení, že Moskva předala Trumpovi návrhy týkající se smluv o jaderném odzbrojení. Putin ale neprozradil nic konkrétního. Trump zase zdůraznil, že obě země dohromady vlastní více než 90 procent jaderných zbraní a že to není dobrá věc. A naznačil, že je třeba je dále omezovat.

Něco podobného jsme v minulosti slyšeli od jiných amerických prezidentů i sovětských vůdců. Zvláště za studené války, než se za amerického prezidenta Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova, posledního vládce Sovětského svazu, rozběhlo skutečné jaderné odzbrojení. I v historii se představitelé USA a SSSR v minulosti obvykle shodli na nutnosti „zmírňování napětí“ a „odzbrojení“, ovšem s minimálním praktickým výsledkem.

Trump se jen snažil v Helsinkách vyvolat dojem, že s ruským prezidentem Putinem tvrdě jednal a že došlo k zásadní změně v rusko-amerických vztazích. Oba prezidenti se ale shodli veřejně na jediném – kritice amerického vyšetřování ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Putin odmítl, že by se něco takového dělo a Trump mu neodporoval a naopak zásahy do voleb zpochybňoval. Přitom v USA bylo obviněno 12 příslušníků ruské vojenské rozvědky z podílu na útoku na počítače Demokratické strany jeho protikandidátky Hillary Clintonové před prezidentskými volbami a zveřejnění tam uložené e-mailové komunikace.

K tomu je už možné přidat jen to, že oba státníci prohlásili, že USA a Rusko budou spolupracovat v boji proti terorismu a zřejmě částečně také v Sýrii. Jak to bude vypadat není zatím jasné. Stejně tak se Trump s Putinem shodli na tom, že je třeba zabránit šíření jaderných zbraní a Putin ocenil Trumpovo jednání se Severní Koreou. Ani tady ale není zřejmé, zda to znamená nějaký konkrétní výsledek a spolupráci v tlaku na Severokorejce, aby se vzdali svých atomových střel. Patrně tak lze shrnout výsledek celého summitu slovy Vladimira Putina: „dobře jsme si popovídali“. Což sice není špatné, ale na takzvaný historický summit je to přece jen trochu málo.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1