Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin honí body před volbami. Nechal se zvěčnit, jak se polonahý noří do díry v ledu

Putin honí body před volbami. Nechal se zvěčnit, jak se polonahý noří do díry v ledu

Ruský prezident Vladimir Putin se v noci na pátek ponořil do vody Selingerského jezera, aby vzdal hold svátku Zjevení Páně, připomínce Ježíšova křtu v Jordánu, který se v Rusku podle pravoslavného kalendáře slaví s třináctidenním zpožděním než jinde v Evropě. Podle Kremlu se teplota vody v ledové díře vysekané pro hlavu státu pohybovala kolem šesti stupňů pod nulou.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova podstupuje Putin tříkrálovou koupel každoročně, ale tentokrát to bylo poprvé za přítomnosti novinářů. Představení podle ruských médií nepochybně souviselo s březnovými prezidentskými volbami, v nichž je stávající prezident vysokým favoritem. Kampaň, které se ujala hlavní vládní strana Jednotné Rusko, má především přilákat voliče k hlasovacím urnám.

Ruské pravoslaví hlásá, že voda je v období tříkrálových svátků čistá a svatá a má léčivé účinky. Rituální koupel je v tomto období v zemi masovou záležitostí, v Moskvě dnes dokonce kvůli polonahým nadšencům posílili veřejnou dopravu. Podle průzkumu agentury VCIOM se letos ke koupání odhodlá každý sedmý Rus. Překážkou prý nejsou ani kruté mrazy, které se na Sibiři pohybují kolem 30 stupňů.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Po celém Rusku na rituál dohlížely posílené policejní hlídky, příslušníci Národní gardy, kozáci a dobrovolníci. Pětašedesátiletý Putin vstoupil do Seligerského jezera po bohoslužbě v nedalekém mužském klášteře, který leží zhruba na půli cesty mezi Petrohradem a Moskvou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1