Putin honí body před volbami. Nechal se zvěčnit, jak se polonahý noří do díry v ledu | info.cz

Články odjinud

Putin honí body před volbami. Nechal se zvěčnit, jak se polonahý noří do díry v ledu

Ruský prezident Vladimir Putin se v noci na pátek ponořil do vody Selingerského jezera, aby vzdal hold svátku Zjevení Páně, připomínce Ježíšova křtu v Jordánu, který se v Rusku podle pravoslavného kalendáře slaví s třináctidenním zpožděním než jinde v Evropě. Podle Kremlu se teplota vody v ledové díře vysekané pro hlavu státu pohybovala kolem šesti stupňů pod nulou.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova podstupuje Putin tříkrálovou koupel každoročně, ale tentokrát to bylo poprvé za přítomnosti novinářů. Představení podle ruských médií nepochybně souviselo s březnovými prezidentskými volbami, v nichž je stávající prezident vysokým favoritem. Kampaň, které se ujala hlavní vládní strana Jednotné Rusko, má především přilákat voliče k hlasovacím urnám.

Ruské pravoslaví hlásá, že voda je v období tříkrálových svátků čistá a svatá a má léčivé účinky. Rituální koupel je v tomto období v zemi masovou záležitostí, v Moskvě dnes dokonce kvůli polonahým nadšencům posílili veřejnou dopravu. Podle průzkumu agentury VCIOM se letos ke koupání odhodlá každý sedmý Rus. Překážkou prý nejsou ani kruté mrazy, které se na Sibiři pohybují kolem 30 stupňů.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Po celém Rusku na rituál dohlížely posílené policejní hlídky, příslušníci Národní gardy, kozáci a dobrovolníci. Pětašedesátiletý Putin vstoupil do Seligerského jezera po bohoslužbě v nedalekém mužském klášteře, který leží zhruba na půli cesty mezi Petrohradem a Moskvou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud