Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin je čím dál lepší prezident, věří polovina Rusů. O jeho další kandidatuře nepochybují

Putin je čím dál lepší prezident, věří polovina Rusů. O jeho další kandidatuře nepochybují

Až 80 procent Rusů očekává, že současná hlava státu Vladimir Putin bude znovu kandidovat na post ruského prezidenta ve volbách v roce 2018. Vyplývá to z průzkumu uspořádaného fondem Veřejné mínění. Rozhodnutí znovu nekandidovat by přitom uvítalo pouze 14 procent respondentů. Prezident svou kandidaturu ještě nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Téměř polovina (46 procent) respondentů uvedla, že by případné rozhodnutí prezidenta znovu nekandidovat přijala negativně. Neutrálně se k tomu staví 35 procent dotázaných.

Podle průzkumu přitom roste počet Rusů, kteří si myslí, že prezident dělá svou práci lépe než v prvních dvou volebních obdobích. Chválí ho až 42 procent lidí, ještě v roce 2013 jich přitom bylo pouze 16 procent. Až třetina zároveň uvedla, že jejich postoj k prezidentovi se oproti roku 2000, kdy Putin poprvé nastoupil do funkce hlavy státu, zlepšil.

720p 480p 360p 240p
Čekání na Putina

Průzkum dále ukázal, že až 70 procent Rusů hodnotí Putinovo znovuzvolení v roce 2012 pozitivně. Naopak záporně to vnímá šest procent respondentů.

Za pozitivní i negativní změny v Rusku je prezident zodpovědný podle třetiny dotázaných. Druhá třetina uvedla, že si Putina spojuje pouze s kladným vývojem v zemi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1