Putin je možná jeden z nejbohatších lidí na světě. Novinář vypátral, co patří ruskému prezidentovi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin je možná jeden z nejbohatších lidí na světě. Novinář vypátral, co patří ruskému prezidentovi

Putin je možná jeden z nejbohatších lidí na světě. Novinář vypátral, co patří ruskému prezidentovi

Oficiálně je ruský prezident Vladimir Putin celkem skromný. Jeho roční ústavní plat činí sto tisíc dolarů. Neoficiální odhady ale mluví o tom, že podíly v různých státních či polostátních firmách mají hodnotu přes 70 miliard dolarů. Pokud by tomu tak bylo, byl by Putin pátým nejbohatším člověkem světa. 

Nespecifikovaný podíl v komoditním obrovi Gunvor, 4,5 procenta Gazpromu, 37 procent naftařské společnosti Surgurněftěgaz. To jsou podle Luka Hardinga, amerického autora literatury faktu a investigativního novináře zdroje bohatství ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Pokud by byly informace, které Harding získal během přípravy své poslední knihy Collusion od významných zástupců ruského byznysu, pravdivé, byl by Putin aktuálně pátým nejbohatším mužem světa. Na pomyslném účtu by měl o čtrnáct miliard víc než zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Před deseti lety se přitom Putinův majetek odhadoval na čtyřicet miliard.

„Putin a peníze jsou v Rusku tabuizované téma,“ tvrdí Harding. „K informacím o jeho majetkových poměrech se nelze dostat žádnou oficiální cestou. Existují ale insideři, kteří jsou ochotní anonymně poodhalit, jak se věci ve skutečnosti mají.“

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Harding připouští, že jeho odhad Putinova bohatství nemusí být úplně přesný, orientačně ale sedí. Podle investigativního novináře, který se Ruskem zabývá už dvě desetiletí, by se Putin jen s oficiálním platem nikdy v čele velmoci nedokázal udržet.

„Rusko je kleptokratickým státem, který zrodil specifickou odrůdu multimiliardářů,“ argumentuje Harding. „Pokud se má vůdce tohoto systému udržet na vrcholu mocenské pyramidy, nemůže být sám chudý.“

Hardingův výpočet Putinova majetku vypadá impozantně, ve skutečnosti ale jde o jeden z nižších odhadů. Třeba Bill Browder, investiční makléř pracující v Moskvě, odhadl Putinovo bohatství na 160 miliard dolarů. To je zhruba dvojnásobek částky, která dělá z Billa Gatese nejbohatšího muže světa. Browder tvrdí, že Putin vlastní skoro třicet helikoptér a dvě desítky luxusních odpočinkových rezortů. Současně připomíná, že spousta ruských byznysmenů dává neomezenému vládci Kremlu pozoruhodné dary. Například majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič ruskému prezidentovi věnoval luxusní jachtu Olympia za 28 milionů dolarů, tvrdí Browder

Podobné dárečky jsou nejviditelnějším vrcholkem ruského korupčního ledovce. Anton Pominov, ředitel ruské sekce Transparency International, v lednu letošního roku uvedl, že co do míry zkorumpovanosti je Rusko na 131, místě z celkem 176 hodnocených zemí.

Korupce se stává také předmětem stále tvrdších střetů mezi Putinovým režimem a opozičními silami. Ty v březnu letošního roku svolaly do Moskvy zatím největší protikorupční demonstraci. Zúčastnilo se jí na dvacet tisíc lidí a skončila tak, jak podobné akce v Rusku končívají. Demonstraci rozehnaly policejní síly a mluvčí opozice skončili ve vazbě.  

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.