Putin má oficiálně prvního soupeře. Volební komise pustila do boje o Kreml Žirinovského | info.cz

Články odjinud

Putin má oficiálně prvního soupeře. Volební komise pustila do boje o Kreml Žirinovského

Vůdce ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij se stal prvním oficiálním uchazečem o křeslo ruského prezidenta. Žirinovského dnes zaregistrovala jako kandidáta do březnových voleb ústřední volební komise, oznámila agentura Interfax.

Žirinovskij kandiduje na prezidenta už pošesté, ale ani jednou neuspěl. V minulých volbách před šesti lety skončil se šesti procenty hlasů na čtvrté příčce. Letos mu průzkumy slibují, že by mohl předstihnout kandidáta komunistů a umístit se hned za favoritem klání Vladimirem Putinem.

Současný prezident ve středu doručil ústřední volební komisi balík dokumentů a ještě bude muset předložit nejméně 300.0000 podpisů, než se oficiálně stane kandidátem. Ale asi nikdo nepochybuje, že Putin všechny formality zdolá a pak bude hladce znovu zvolen na dalších šest let v čele státu.

Záměr kandidovat na prezidenta vyjádřila padesátka lidí. Straničtí kandidáti mají čas pro podání přihlášky do 12. ledna, nezávislí do 7. ledna.

Ústřední volební komise toto pondělí odmítla zaregistrovat jako prezidentského kandidáta opozičního předáka Alexeje Navalného, označovaného za nejvážnějšího vyzyvatele, jakému Putin dosud čelil. Jako důvod komise uvedla pravomocné odsouzení politika. Navalnyj na oplátku vyzval k bojkotu voleb. Rozhodnutí komise také napadl u nejvyššího soudu.

Navalnyj byl letos v květnu pravomocně odsouzen na pět let podmínečně za okradení lesnického podniku Kirovles, a to v opakovaném procesu. Původní byl zrušen na základě rozhodnutí štrasburského soudu, podle kterého ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud.

Politik, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, své soudní procesy označuje za politické a vidí za nimi snahu Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud