Putin mi pořád usiluje o život, tvrdí Rodčenkov. Muž, který promluvil o dopingu v Rusku, musí žít v utajení | info.cz

Články odjinud

Putin mi pořád usiluje o život, tvrdí Rodčenkov. Muž, který promluvil o dopingu v Rusku, musí žít v utajení

Grigorij Rodčenkov, bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře, který promluvil o státem organizovaném dopingu v Rusku, má obavy o svůj život. Rodčenkov si myslí, že ho chce ruský prezident Vladimir Putin nechat zabít. Uvedl to v prvním televizním rozhovoru po odchodu do USA. 

Bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov se obává, že mu ruský prezident Vladimir Putin stále usiluje o život. Funkcionář, který promluvil o státem organizovaném dopingu v Rusku, to řekl v prvním televizním rozhovoru po odchodu do USA před třemi lety.

Rodčenkov se objevil před kamerami televize CBS se změněnou vizáží. Vysvětlil, že k ní sáhl z bezpečnostních důvodů. "Mám informace, že můj život je nadále v ohrožení, proto jsme museli učinit nezbytné kroky," řekl.

V USA žije na utajeném místě a je zařazen do programu na ochranu svědků. Přesto dál žije ve strachu, že se ho Kreml snaží všemi prostředky umlčet. Na přímou otázku, zda ho chce prezident Putin nechat zabít, odpověděl: "Ano."

Putin ho před časem obvinil z protizákonné činnosti a dodal, že Rodčenkov měl být zavřený ve vězení. Hovořil také o jeho psychických problémech a pokusu o sebevraždu. "Ale vše je založeno na doznáních tohoto člověka, kterému sotva lze vůbec důvěřovat," prohlásil ruský prezident.

Rodčenkovovo doznání pomohlo rozkrýt systematický doping domácích sportovců během zimních olympijských her 2014 v Soči. Na základě vyšetřování pak MOV zakázal Rusku účast na letošních hrách v Pchjongčchangu, vybraní ruští reprezentanti nicméně na ZOH mohou startovat pod neutrální vlajkou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud