Putin míří za dalším prezidentským mandátem. Registraci přinesl volební komisi osobně | info.cz

Články odjinud

Putin míří za dalším prezidentským mandátem. Registraci přinesl volební komisi osobně

Ruský prezident Vladimir Putin je o krok blíže dalšímu mandátu v čele země. Ústřední volební komisi dnes donesl balík dokumentů k registraci kandidatury na hlavu státu. Prezidentské volby se uskuteční v březnu příštího roku. Putin, který se o nejvyšší úřad uchází počtvrté, je podle průzkumů jasným favoritem. Očekává se, že hladce vyhraje, a setrvá v čele země dalších šest let.

„Všechny předložené dokumenty je třeba zkontrolovat, v souladu se zákonem během nejvýše pěti dnů. Kvůli kontrole bude zadáno 12 úřadům 15 dotazů," uvedlo tiskové oddělení komise podle agentury TASS.

Podle ní Putin předal pracovníkům komise 676 stran dokumentů a celá procedura trvala asi šest minut, počínaje tím, že Putin se nejprve musel prokázat svým osobním dokladem. Po prověrce dokumentů bude moci Putin začít sbírat podpisy na svou podporu. Podle zákona jich musí být nejméně 300.000, poznamenala agentura Interfax a dodala, že během volební kampaně si Putin nemusí brát dovolenou, ale může dál plnit povinnosti hlavy státu.

V pondělí ústřední volební komise odmítla zaregistrovat jako prezidentského kandidáta opozičního předáka Alexeje Navalného, označovaného za nejvážnějšího vyzyvatele, jakému Putin dosud čelil. Jako důvod komise uvedla pravomocné odsouzení politika. Navalnyj na oplátku vyzval k bojkotu voleb.

Vladimir Putin ovládl hokejovou plochu. Góly střílel „levou zadní“ autor: Reuters

Navalnyj byl letos v květnu pravomocně odsouzen na pět let podmínečně za okradení lesnického podniku Kirovles, a to v opakovaném procesu. Původní byl zrušen na základě rozhodnutí štrasburského soudu, podle kterého ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud.

Politik, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, své soudní procesy označuje za politické a vidí za nimi snahu Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud