Putin nečekaně navštívil Sýrii. Oznámil stahování vojsk | info.cz

Články odjinud

Putin nečekaně navštívil Sýrii. Oznámil stahování vojsk

Ruský prezident Vladimir Putin při nečekané návštěvě Sýrie oznámil, že Moskva oficiálně stáhne ze země své síly. Ruská armáda tam bojuje na podporu prezidenta Bašára Asada. Pro něj je podpora Kremlu zcela klíčová. 

Putin podle agentury TASS navštívil nečekaně ruskou leteckou základnu v Sýrii. V doprovodu ministra obrany Šojgua a velitele ruských sil v zemi Surovikina se setkal se svým chráněncem Bašárem Asadem.

Putin mimo jiné prohlásil, že syrští a ruští vojáci dokázali za zhruba dva roky zničit mezinárodní teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Podpora Moskvy byla pro Asada při tažení proti opozici a radikálům zcela klíčová a přinesla zvrat po letech bojů, kdy žádná ze stran neměla přesvědčivě navrch.

„Nařídil jsem (...) stahování ruských jednotek na jejich 'permanentní' základny,“ uvedl Putin dle BBC. Zdůraznil, že se „významná“ část sil vrátí do Ruska, což rozvířilo spekulace o tom, že mnozí vojáci ve skutečnosti zůstanou na ruských základnách v Sýrii. Neočekává se, že by Putinovým oznámením Rusko dávalo od vývoje v zemi „ruce pryč“.

Rusko podporuje Damašek v koordinaci s Tureckem a Íránem, přičemž každá ze zemí na blízkovýchodním bojišti sleduje své strategické cíle.

Putin nedávno přijal Asada v Soči, kdy společně naznačili, že se vojenské operace chýlí ke konci. Ruský prezident rovněž dříve uvedl, že by se nyní měla pozornost zaměřit na politický vývoj v zemi, který by mohl zahrnovat nové prezidentské a parlamentní volby. Dodal přitom, že politický proces by měl vycházet právě z jednání v Soči, kde hovořil i s nejvyššími představiteli Turecka a Íránu.

Pro opozici je další setrvání Asada v čele země kamenem úrazu na kterém krachují dosavadní snahy o mír.

Ruská vojenská přítomnost v Sýrii měla formu náletů i pozemních operací v režii (různou měrou přiznávaných) žoldáků. Rusko má podle různých odhadů v Sýrii 4000 až 10.000 vojáků.

Moskva čelila během svého angažmá v Sýrii opakovaně kritice kvůli civilním obětem náletů. Naposledy před týdnem pozorovatelé informovali o 21 civilních obětech leteckých úderů ruských sil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud