Občanská válka v Sýrii probíhá od vypuknutí Arabského jara v roce 2011 a od té doby si vyžádala nejméně půl milionu obětí. Intenzita konfliktu, během něhož syrský prezident Bašár Asad proti rebelům několikrát použil i chemické zbraně, se začala snižovat až v posledních měsících, částečně i díky zapojení Ruska do konfliktu.
Právě Rusko má však v Sýrii nejspíše mnohem větší pravomoci, než se doposud soudilo. Video z konce minulého měsíce, jehož autenticitu ověřil think-tank DFR Lab, ukazuje, jak příslušníci ruské vojenské policie zatýkají tři členy na armádu napojené milice NDF (Národní obranné síly), kteří byli podezřelí z rabování.
Prozatím není jasné, zda se jednalo o spontánní iniciativu jedné ruské jednotky, nebo zda má ruská vojenská policie se syrskou vládou dohodu, díky které má pravomoci i nad syrským obyvatelstvem a vojenskými jednotkami. Ruští vojáci na jižních předměstích Damašku patrolují od 13. května na základě dohody mezi syrskou vládou a povstalci.
Russian MP arrested shabihas looting syrians homes in southern damascus and yarmouk camp pic.twitter.com/yEFVYU4N0U
— Omar Al Addem (Aldimshqi) (@syrianomark2) May 26, 2018
Poté, co Asadovy jednotky osvobodily předměstí Damašku od jednotek Islámského státu a rebelů, začínají se tam navracet původní obyvatelé. To nicméně vede k stále častějším incidentům rabování, přepadení a únosů. To se často děje přímo před očima syrské armády; ta se na těchto činech i nezřídka podílí, tvrdí DFR Lab.