Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin posiluje svůj vliv v Sýrii. Ruská vojenská policie v Damašku pozatýkala syrské vojáky

Putin posiluje svůj vliv v Sýrii. Ruská vojenská policie v Damašku pozatýkala syrské vojáky

Kdo že to v Sýrii skutečně nosí kalhoty? Podle videa, které se na konci května šířilo po sociálních sítích, to není prezident Bašár Asad, ale ruská vojenská policie. Snímek ukazuje, jak několik Rusů na předměstí Damašku zatýká příslušníky syrské milice NDF, která je napojena na Asadovu armádu. 

Občanská válka v Sýrii probíhá od vypuknutí Arabského jara v roce 2011 a od té doby si vyžádala nejméně půl milionu obětí. Intenzita konfliktu, během něhož syrský prezident Bašár Asad proti rebelům několikrát použil i chemické zbraně, se začala snižovat až v posledních měsících, částečně i díky zapojení Ruska do konfliktu.

Právě Rusko má však v Sýrii nejspíše mnohem větší pravomoci, než se doposud soudilo. Video z konce minulého měsíce, jehož autenticitu ověřil think-tank DFR Lab, ukazuje, jak příslušníci ruské vojenské policie zatýkají tři členy na armádu napojené milice NDF (Národní obranné síly), kteří byli podezřelí z rabování.

Prozatím není jasné, zda se jednalo o spontánní iniciativu jedné ruské jednotky, nebo zda má ruská vojenská policie se syrskou vládou dohodu, díky které má pravomoci i nad syrským obyvatelstvem a vojenskými jednotkami. Ruští vojáci na jižních předměstích Damašku patrolují od 13. května na základě dohody mezi syrskou vládou a povstalci.

Poté, co Asadovy jednotky osvobodily předměstí Damašku od jednotek Islámského státu a rebelů, začínají se tam navracet původní obyvatelé. To nicméně vede k stále častějším incidentům rabování, přepadení a únosů. To se často děje přímo před očima syrské armády; ta se na těchto činech i nezřídka podílí, tvrdí DFR Lab.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232