Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin posiluje svůj vliv v Sýrii. Ruská vojenská policie v Damašku pozatýkala syrské vojáky

Putin posiluje svůj vliv v Sýrii. Ruská vojenská policie v Damašku pozatýkala syrské vojáky

Kdo že to v Sýrii skutečně nosí kalhoty? Podle videa, které se na konci května šířilo po sociálních sítích, to není prezident Bašár Asad, ale ruská vojenská policie. Snímek ukazuje, jak několik Rusů na předměstí Damašku zatýká příslušníky syrské milice NDF, která je napojena na Asadovu armádu. 

Občanská válka v Sýrii probíhá od vypuknutí Arabského jara v roce 2011 a od té doby si vyžádala nejméně půl milionu obětí. Intenzita konfliktu, během něhož syrský prezident Bašár Asad proti rebelům několikrát použil i chemické zbraně, se začala snižovat až v posledních měsících, částečně i díky zapojení Ruska do konfliktu.

Právě Rusko má však v Sýrii nejspíše mnohem větší pravomoci, než se doposud soudilo. Video z konce minulého měsíce, jehož autenticitu ověřil think-tank DFR Lab, ukazuje, jak příslušníci ruské vojenské policie zatýkají tři členy na armádu napojené milice NDF (Národní obranné síly), kteří byli podezřelí z rabování.

Prozatím není jasné, zda se jednalo o spontánní iniciativu jedné ruské jednotky, nebo zda má ruská vojenská policie se syrskou vládou dohodu, díky které má pravomoci i nad syrským obyvatelstvem a vojenskými jednotkami. Ruští vojáci na jižních předměstích Damašku patrolují od 13. května na základě dohody mezi syrskou vládou a povstalci.

Poté, co Asadovy jednotky osvobodily předměstí Damašku od jednotek Islámského státu a rebelů, začínají se tam navracet původní obyvatelé. To nicméně vede k stále častějším incidentům rabování, přepadení a únosů. To se často děje přímo před očima syrské armády; ta se na těchto činech i nezřídka podílí, tvrdí DFR Lab.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1