Články odjinud

Putin představil unikátní ruské zbraně. „Nikdo ve světě takové nemá,“ chvástal se před poslanci

Putin představil unikátní ruské zbraně. „Nikdo ve světě takové nemá,“ chvástal se před poslanci

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k poslancům prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Informaci, doprovázenou působivou velkoplošnou projekcí, prezident doprovodil tvrdou kritikou zbrojních ambicí USA, které podle něj odmítají veškeré návrhy na dohodu s Ruskem.

Washington podle prezidenta ustupuje od dvoustranných odzbrojovacích dohod, z rozmisťování protiraket po celém světě a posouvání hranic NATO na východ. Rusko odpovědělo průlomem v budování strategického potenciálu včetně nové generace těžkých mezikontinentálních raket Sarmat, řekl prezident. Obrázky z jejich zkoušek měli poslanci v sále možnost zhlédnout na celoplošné projekci.

Ve vývoji jsou i další nové unikátní systémy, řekl Putin v komentáři k dalším videozáznamům. Oznámil, že koncem loňského roku ruská armáda úspěšně vyzkoušela nový typ balistické rakety na jaderný pohon. Raketa má neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. Nikdo ve světě takové rakety nemá, zdůraznil prezident.

Totéž prý platí o nových podmořských aparátech s mezikontinentálním dosahem a jadernou náloží, laserových systémech, nových nadzvukových zbraních nebo raketách nezachytitelných radary, prohlásil šéf Kremlu za bouřlivého potlesku posluchačů. Bezpečnost Ruska se v důsledku těchto zbrojních systémů v násobcích zvyšuje, řekl Putin. Nechtěli nás vyslechnout, tak teď nás slyší, dodal.

 

Články odjinud