Články odjinud

Putin složil prezidentskou přísahu, Rusko oficiálně vkročilo do dalších let pod vládou jednoho muže

Putin složil prezidentskou přísahu, Rusko oficiálně vkročilo do dalších let pod vládou jednoho muže

Vladimir Putin se stal počtvrté ruským prezidentem. V Andrejevském sále moskevského Kremlu v poledne místního času složil prezidentskou přísahu. Nynější mandát mu skončí v roce 2024. Putin byl znovuzvolen do nejvyšší funkce v březnových prezidentských volbách, v nichž získal více než 76 procent hlasů. Zemi vládne již 18 let - ať už jako prezident či jako premiér.

"Považuji za svou povinnost a za smysl svého života dělat vše pro Rusko, pro jeho přítomnost a budoucnost," uvedl dnes Putin v inauguračním projevu. "Učiním vše, abych posílil moc, prosperitu a slávu Ruska," dodal.

S prezidentovou inaugurací je podle ruské ústavy spojeno odstoupení vlády. V čele té dosavadní stál šest let, tedy po celý Putinův mandát, Dmitrij Medveděv. Žádné oficiální informace o tom, zda Medveděv v premiérské funkci zůstane, anebo ho vystřídá někdo jiný, k dispozici nejsou.

Putin byl hlavou státu po dvě funkční období v letech 2000 až 2008. Třetí mandát za sebou mu však ústava nepovolovala, a tak ho v Kremlu na čtyři roky vystřídal jeho chráněnec Medveděv, zatímco Putin se přesunul do čela vlády. V roce 2012 si zase funkce vyměnili.

720p 360p
Tady je Putinovo! Jak se z judisty a agenta KGB stal vládce, kterému leží u nohou celé Rusko?

V letošních prezidentských volbách neměl Putin žádného vážného protikandidáta. Opoziční vůdce Alexej Navalnyj nesměl ve volbách kandidovat. Na demonstracích, které Navalnyj v sobotu svolal do téměř stovky ruských měst na protest proti novému Putinovu mandátu, policie pozatýkala přes 1600 lidí.

Víte, v čem jezdí Vladimir Putin? Na jeho novou limuzínu se můžete podívat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud