Putin složil prezidentskou přísahu, Rusko oficiálně vkročilo do dalších let pod vládou jednoho muže | info.cz

Články odjinud

Putin složil prezidentskou přísahu, Rusko oficiálně vkročilo do dalších let pod vládou jednoho muže

Vladimir Putin se stal počtvrté ruským prezidentem. V Andrejevském sále moskevského Kremlu v poledne místního času složil prezidentskou přísahu. Nynější mandát mu skončí v roce 2024. Putin byl znovuzvolen do nejvyšší funkce v březnových prezidentských volbách, v nichž získal více než 76 procent hlasů. Zemi vládne již 18 let - ať už jako prezident či jako premiér.

"Považuji za svou povinnost a za smysl svého života dělat vše pro Rusko, pro jeho přítomnost a budoucnost," uvedl dnes Putin v inauguračním projevu. "Učiním vše, abych posílil moc, prosperitu a slávu Ruska," dodal.

S prezidentovou inaugurací je podle ruské ústavy spojeno odstoupení vlády. V čele té dosavadní stál šest let, tedy po celý Putinův mandát, Dmitrij Medveděv. Žádné oficiální informace o tom, zda Medveděv v premiérské funkci zůstane, anebo ho vystřídá někdo jiný, k dispozici nejsou.

Putin byl hlavou státu po dvě funkční období v letech 2000 až 2008. Třetí mandát za sebou mu však ústava nepovolovala, a tak ho v Kremlu na čtyři roky vystřídal jeho chráněnec Medveděv, zatímco Putin se přesunul do čela vlády. V roce 2012 si zase funkce vyměnili.

Tady je Putinovo! Jak se z judisty a agenta KGB stal vládce, kterému leží u nohou celé Rusko? autor: INFO.CZ

V letošních prezidentských volbách neměl Putin žádného vážného protikandidáta. Opoziční vůdce Alexej Navalnyj nesměl ve volbách kandidovat. Na demonstracích, které Navalnyj v sobotu svolal do téměř stovky ruských měst na protest proti novému Putinovu mandátu, policie pozatýkala přes 1600 lidí.

Víte, v čem jezdí Vladimir Putin? Na jeho novou limuzínu se můžete podívat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud