Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putina chce volit 71,4 procenta Rusů, oproti minulému průzkumu si polepšil

Jasným favoritem březnových prezidentských voleb v Rusku je stávající hlava státu Vladimir Putin. Z dnes zveřejněného průzkumu ruské státní agentury VCIOM vyplývá, že by mu svůj hlas dalo 71,4 procenta Rusů.

Nynější průzkum VCIOM vypracoval na přelomu ledna a února a oproti tomu poslednímu z konce ledna si Putin polepšil o 1,5 procentního bodu. Naopak v podobné anketě z poloviny ledna dosáhl nynější prezident podpory 73 procent respondentů. Voleb se chce podle aktuálního průzkumu zúčastnit 79,3 procenta oprávněných voličů, uvedla agentura TASS.

Očekává se, že Putin nebude mít vážného protikandidáta. S výrazným odstupem skončili v průzkumu na druhém místě s necelými sedmi procenty kandidát komunistů Pavel Grudinin a s 5,7 procentem hlasů šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij. Televizní moderátorka Xenija Sobčaková a kandidát liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij obdrželi 1,3, respektive 0,7 procenta hlasů. Nejznámější opoziční politik Alexej Navalnyj kandidovat nesmí, protože byl pravomocně odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu.

Putin usiluje o čtvrtý mandát, svou kremelskou kariéru zahájil už v roce 2000. Výjimkou byly roky 2008 až 2012, kdy prezidentem byl Dmitrij Medveděv, místo kterého Putin zastával premiérský úřad. Bude-li Putin znovu zvolen, čeká ho na nejvyšším státním postu další šestiletý mandát.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1