Putina chce volit 71,4 procenta Rusů, oproti minulému průzkumu si polepšil | info.cz

Články odjinud

Putina chce volit 71,4 procenta Rusů, oproti minulému průzkumu si polepšil

Jasným favoritem březnových prezidentských voleb v Rusku je stávající hlava státu Vladimir Putin. Z dnes zveřejněného průzkumu ruské státní agentury VCIOM vyplývá, že by mu svůj hlas dalo 71,4 procenta Rusů.

Nynější průzkum VCIOM vypracoval na přelomu ledna a února a oproti tomu poslednímu z konce ledna si Putin polepšil o 1,5 procentního bodu. Naopak v podobné anketě z poloviny ledna dosáhl nynější prezident podpory 73 procent respondentů. Voleb se chce podle aktuálního průzkumu zúčastnit 79,3 procenta oprávněných voličů, uvedla agentura TASS.

Očekává se, že Putin nebude mít vážného protikandidáta. S výrazným odstupem skončili v průzkumu na druhém místě s necelými sedmi procenty kandidát komunistů Pavel Grudinin a s 5,7 procentem hlasů šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij. Televizní moderátorka Xenija Sobčaková a kandidát liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij obdrželi 1,3, respektive 0,7 procenta hlasů. Nejznámější opoziční politik Alexej Navalnyj kandidovat nesmí, protože byl pravomocně odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu.

Putin usiluje o čtvrtý mandát, svou kremelskou kariéru zahájil už v roce 2000. Výjimkou byly roky 2008 až 2012, kdy prezidentem byl Dmitrij Medveděv, místo kterého Putin zastával premiérský úřad. Bude-li Putin znovu zvolen, čeká ho na nejvyšším státním postu další šestiletý mandát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud