Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putine, nehraj si na cara! V desítkách ruských měst se na popud Navalného chystají protesty

Putine, nehraj si na cara! V desítkách ruských měst se na popud Navalného chystají protesty

V desítkách ruských měst mají dnes na výzvu opozičního předáka Alexeje Navalného vyjít do ulic občané, aby prezidentu Vladimiru Putinovi těsně před opětovným uvedením do nejvyššího úřadu předvedli, že nemůže Rusku vládnout jako car. Putin v březnu počtvrté vyhrál prezidentské volby. Úřadu se oficiálně ujme v pondělí.

Protesty se dnes mají podle organizátorů odehrát asi v 90 ruských městech. V Moskvě, Petrohradu a řadě dalších měst bez povolení úřadů. Demonstranti mají podle Navalného také požadovat skutečný boj proti korupci, osvobození politických vězňů, svobodu tisku a internetu či zrušení cenzury.

V pátek policie v několika ruských městech zatýkala Navalného stoupence, jiné varovala před pořádáním nepovolených akcí.

Navalnyj je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na domácí scéně. V březnových prezidentských volbách nesměl kandidovat kvůli předchozímu podmíněnému odsouzení, ale byl s to zmobilizovat desítky tisíc svých přívrženců jako pozorovatele, hlásící během voleb falšování hlasovacích lístků a další přešlapy.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1