Putine, nehraj si na cara! V desítkách ruských měst se na popud Navalného chystají protesty | info.cz

Články odjinud

Putine, nehraj si na cara! V desítkách ruských měst se na popud Navalného chystají protesty

V desítkách ruských měst mají dnes na výzvu opozičního předáka Alexeje Navalného vyjít do ulic občané, aby prezidentu Vladimiru Putinovi těsně před opětovným uvedením do nejvyššího úřadu předvedli, že nemůže Rusku vládnout jako car. Putin v březnu počtvrté vyhrál prezidentské volby. Úřadu se oficiálně ujme v pondělí.

Protesty se dnes mají podle organizátorů odehrát asi v 90 ruských městech. V Moskvě, Petrohradu a řadě dalších měst bez povolení úřadů. Demonstranti mají podle Navalného také požadovat skutečný boj proti korupci, osvobození politických vězňů, svobodu tisku a internetu či zrušení cenzury.

V pátek policie v několika ruských městech zatýkala Navalného stoupence, jiné varovala před pořádáním nepovolených akcí.

Navalnyj je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na domácí scéně. V březnových prezidentských volbách nesměl kandidovat kvůli předchozímu podmíněnému odsouzení, ale byl s to zmobilizovat desítky tisíc svých přívrženců jako pozorovatele, hlásící během voleb falšování hlasovacích lístků a další přešlapy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud