Putine, nehraj si na cara! V desítkách ruských měst se na popud Navalného chystají protesty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putine, nehraj si na cara! V desítkách ruských měst se na popud Navalného chystají protesty

Putine, nehraj si na cara! V desítkách ruských měst se na popud Navalného chystají protesty

V desítkách ruských měst mají dnes na výzvu opozičního předáka Alexeje Navalného vyjít do ulic občané, aby prezidentu Vladimiru Putinovi těsně před opětovným uvedením do nejvyššího úřadu předvedli, že nemůže Rusku vládnout jako car. Putin v březnu počtvrté vyhrál prezidentské volby. Úřadu se oficiálně ujme v pondělí.

Protesty se dnes mají podle organizátorů odehrát asi v 90 ruských městech. V Moskvě, Petrohradu a řadě dalších měst bez povolení úřadů. Demonstranti mají podle Navalného také požadovat skutečný boj proti korupci, osvobození politických vězňů, svobodu tisku a internetu či zrušení cenzury.

V pátek policie v několika ruských městech zatýkala Navalného stoupence, jiné varovala před pořádáním nepovolených akcí.

Navalnyj je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na domácí scéně. V březnových prezidentských volbách nesměl kandidovat kvůli předchozímu podmíněnému odsouzení, ale byl s to zmobilizovat desítky tisíc svých přívrženců jako pozorovatele, hlásící během voleb falšování hlasovacích lístků a další přešlapy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.