Putinova agentka začala „zpívat“. Butinová, kterou drží Američané „pod zámkem“, přizná u soudu vinu | info.cz

Články odjinud

Putinova agentka začala „zpívat“. Butinová, kterou drží Američané „pod zámkem“, přizná u soudu vinu

Ruska Marija Butinová, kterou ve Spojených státech zadrželi kvůli podezření z nezákonného lobbingu, tento týden u soudu přizná svou vinu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na soudní dokumenty. Obhájci Butinové podle nich uzavřeli se státními zástupci dohodu.

Americká policie zadržela Butinovou v polovině července ve Washingtonu. Devětadvacetiletá žena byla obviněna, že v USA politicky působí ve prospěch cizí, tedy ruské vlády, aniž to oznámila americkým úřadům. Vyšetřovatelé mají zároveň podezření, že udržovala kontakty s ruskou rozvědkou.

Jak přesně dohoda, kterou uzavřeli obhájci Butinové se státními zástupci vypadá, není jasné. Soudkyně Tanya Chutkanová podle agentury Reuters stanovila slyšení v tomto případu na středu.

Stanice CNN už v pondělí informovala, že Butinová začala se státním zastupitelstvím spolupracovat. Prokuratura ale tuto informaci odmítla potvrdit.

Státní zastupitelství Butinovou viní z toho, že se pokusila infiltrovat do vlivné americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která má podle agentury Reuters úzké vazby na některé republikánské politiky včetně prezidenta Donalda Trumpa.

Podle Moskvy jsou obvinění vůči Butinové smyšlená a její zatčení bylo motivováno zájmy americké vnitřní i vnější politiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud