Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putinovští Noční vlci znovu vyjeli do Evropy. Zítra mají být v Česku

Putinovští Noční vlci znovu vyjeli do Evropy. Zítra mají být v Česku

Průjezd kontroverzního motorkářského klubu Evropou před rokem vzbudil v mnoha zemích silnou vlnu nevole a u příležitosti oslav konce druhé světové války se vrací i letos. Klub, který jeho kritici označují za krajně nacionalistický, každoroční jízdu na počest obětí druhé světové války zahájil v neděli. Kvůli Nočním vlkům dnes gruzínské ministerstvo vnitra zakázalo vjezd do země všem ruským motocyklistům. Podle Tbilisi je totiž akce v rozporu s blížícím se svátkem. Zítra by měli být i na území Česka.

Motorkářský klub chce na své cestě památku padlých sovětských vojáků uctít položením věnců na místech hlavních bojů Rudé armády s fašisty. Letošní jízdu zahájili Noční vlci v neděli na Slovensku a 4. května by měli dorazit i do Česka.

Podle zástupce gruzínského ministra vnitra Šalvy Chucišviliho pro většinu gruzínské společnosti je nepřípustné, aby ruští motorkáři v zemi organizovali jakékoli akce, které podle něj jsou navíc proti duchu blížících se oslav.

Chucišvili dodal, že rozhodnutí je v souladu se zákonem. „Cizinecká policie má právo dle vlastního uvážení vyslechnout člověka, který se chystá vstoupit na naše území. Zjistit účel cesty a další informace a na základě toho rozhodnout,“ řekl zástupce ministra. Chucišvili zároveň zdůraznil, že pro ostatní turisty jsou gruzínské hranice otevřené. Podle serveru Novosti Gruzii má zákaz platit do skončení oslav výročí konce druhé světové války.

Motorkářský klub, známý blízkými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, měl problémy s vjezdem do některých zemí i v minulosti. Část skupiny nepustilo při loňských květnových oslavách přes své hranice Polsko. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744