Články odjinud

Putinovy nepřekonatelné unikátní zbraně? Jsme plně připraveni, odpověděl Pentagon

Putinovy nepřekonatelné unikátní zbraně? Jsme plně připraveni, odpověděl Pentagon

Vladimir Putin dnes v projevu k poslancům prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Ruský prezident informaci nechal doprovodit působivou velkoplošnou projekcí. Připojil také tvrdou kritiku zbrojních ambicí Spojených států, které podle něj veškeré ruské návrhy na dohodu ignorují. Vývoj ruských zbraní sledujeme a v plánech na obranu země s nimi počítáme, uvedlo v reakci ministerstvo obrany USA.

Washington podle ruského prezidenta ustupuje od dvoustranných odzbrojovacích dohod, z rozmisťování protiraket po celém světě a posouvání hranic NATO na východ. Rusko odpovědělo průlomem v budování strategického potenciálu včetně nové generace těžkých mezikontinentálních raket Sarmat, řekl prezident. Obrázky z jejich zkoušek měli poslanci v sále možnost zhlédnout na celoplošné projekci.

"Ve vývoji jsou i další nové unikátní systémy," řekl Putin v komentáři k dalším videozáznamům. Oznámil, že koncem loňského roku ruská armáda úspěšně vyzkoušela nový typ balistické rakety na jaderný pohon. Raketa má neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. "Nikdo ve světě takové rakety nemá," zdůraznil prezident.

Totéž prý platí o nových podmořských aparátech s mezikontinentálním dosahem a jadernou náloží, laserových systémech, nových nadzvukových zbraních nebo raketách nezachytitelných radary, prohlásil šéf Kremlu za bouřlivého potlesku posluchačů. Bezpečnost Ruska se v důsledku těchto zbrojních systémů v násobcích zvyšuje, řekl Putin. "Nechtěli nás vyslechnout, tak teď nás slyší," dodal.

Pentagon v následném prohlášení sdělil, že není Putinovým výčtem nových zbraní zaskočen. "Prohlášení nás nepřekvapilo a americký lid může být ujištěn, že jsem plně připraveni," uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud