Putinovy volby bez Putina. Do kampaně se osobně nezapojí, vítězství má jisté | info.cz

Články odjinud

Putinovy volby bez Putina. Do kampaně se osobně nezapojí, vítězství má jisté

Ruský prezident Vladimir Putin se prakticky nezapojí do kampaně před březnovými volbami, které rozhodnou o příští hlavě státu. Již dříve Kreml oznámil, že Putin se nebude účastnit žádné z celostátních předvolebních debat a vzdal se i využití času vyhrazeného bezplatně kandidátům v hlavních televizních kanálech. Dnes ruský vůdce odmítl osobní účast v placených předvolebních agitačních rozhlasových a televizních spotech.

Putin na rozdíl od svých sedmi soupeřů kandiduje jako nezávislý. Hlavním heslem jeho kampaně, kterou kromě rozsáhlého štábu stoupenců organizuje vládní strana Jednotné Rusko, je „Silný prezident - silné Rusko“.

Účast v celostátních předvolebních debatách ukládá v Rusku prezidentským kandidátům zákon. Omluvou, kterou zřejmě využije i Putin, je jen naléhavé pracovní zaneprázdnění. V takových případech uchazeče o prezidentský úřad zastupuje zmocněný důvěrník.

Mluvčí Putinova volebního štábu Andrej Kondrašov dnes agentuře RBK řekl, že hlavním tématem volebních spotů bude upevňování jednoty země, sociální spravedlnost a zlepšení životních podmínek obyvatel, úcta k tradicím a upevnění obranyschopnosti. Osobní účasti Putina ve volebních agitkách se ale Rusové nedočkají, počítá se nanejvýš s využitím záznamu jeho starších veřejných vystoupení.

Podle kremelských zdrojů prezident nemá zapotřebí volebního boje se osobně zúčastnit. Jeho popularita je čtyřnásobně větší, než součet preferencí všech jeho oponentů. S lehkým srdcem se Kreml rozloučil i s nápadem hlavního státního televizního kanálu reprízovat čtyřdílný oslavný seriál amerického režiséra Olivera Stonea o Putinovi. Vysílání nedoporučila ústřední volební komise.

Putinova podpora se dlouhodobě udržuje kolem 80 procent a spíš než o jeho zvolení, které je považováno za jisté, se Kreml stará o zajištění co nejvyšší volební účasti. Z těch, kteří k volbám půjdou, odevzdá hlas stávající hlavně státu podle průzkumů kolem 70 procent lidí. Na anektovaném Krymu je to dokonce 90 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud