Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putinův kritik Němcov dráždí i po smrti. Prokremelští aktivisté zlikvidovali jeho památník

Putinův kritik Němcov dráždí i po smrti. Prokremelští aktivisté zlikvidovali jeho památník

Aktivisté prokremelského militantního hnutí SERB dnes odstranili pamětní desku z moskevského domu, kde žil ruský opoziční politik Boris Němcov, zavražděný předloni v únoru. Na stížnost obyvatel domu a oznámení na policii reagovala moskevská radnice prohlášením, že likvidace památníku byla legální.

Němcov byl zastřelen na dohled od Kremlu nájemným vrahem, který podle soudu patřil do skupiny čečenských zločinců odsouzených později k vysokým trestům vězení. Objednatele a inspirátora vraždy se ruským vyšetřovatelům zjistit nepodařilo. Spolupracovníci a příznivci Němcova opakovaně žádali o umístění pamětní desky na mostě, kde byl politik zavražděn. Moskevští zastupitelé ale žádost vždy zamítli.

Pamětní deska se proto objevila na domě v ulici Malaja Ordynka, kde Němcov žil. Desku objednali a umístili na průčelí domu sami jeho obyvatelé. Dnes bojůvka SERB desku odstranila a odevzdala údajně na nejbližším policejním okrsku.

Mluvčí moskevské radnice Lev Lavrjonov v rozhovoru pro stanici Echo Moskvy odmítl, že by likvidace desky byla v rozporu se zákonem, protože vedení města její instalaci neschválilo. Obyvatelé ji podle Lavrjonova umístili na svůj dům nikoli z úcty k Němcovovi, ale proto, aby odvrátili hrozící demolici objektu v rámci programu likvidace starých panelových sídlišť.

Organizace SERB (South East Radical Block, tedy Jihovýchodní radikální blok) má své kořeny mezi bojovnou ruskou komunitou v ukrajinském Charkově, která se v březnu 2014 neúspěšně pokusila o útok na charkovskou radnici s cílem vytvořit Jihovýchodní ukrajinskou republiku. Dnes působí SERB v Rusku a snaží se násilím likvidovat jakákoli veřejná vystoupení proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské vládě.

Členové SERB podnikli několik fyzických útoků na aktivisty ruské opozice včetně blogera Alexeje Navalného nebo novinářky Julije Latyninové, která patří k nejostřejším kritikům Kremlu. Latyninová v minulých dnech z obavy o svůj život opustila Rusko a oznámila, že se do vlasti nehodlá vrátit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1