Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Radikální krok v boji se smogem. Poláci u českých hranic volají po zákazu topení uhlím

Radikální krok v boji se smogem. Poláci u českých hranic volají po zákazu topení uhlím

Dlouhodobé problémy se smogem se v některých polských regionech rozhodli řešit rázně. Například v Dolním Slezsku uvažují, že v některých městech úplně zakáží topit uhlím. Dotknout by se to mohlo i Česka. Obasti patří dlouhodobě k enormně znečištěným. 

Měřící stanice v Dolním Slezsku každoročně hlásí překračování limitů. Problém je citelný hlavně v zimních měsících. V Nowe Rudě nedaleko hranic s Českem se hodnoty rakovinotvorného benzo(a)pyrenu pohybují v průměru kolem 16 nanogramů na metr krychlový. Jak informuje deník Gazeta Wyborcza, to je asi 40krát víc než třeba v německých městech.

Potíže jsou ale i s překračováním limitů polétavého prachu. Na vině je především spalování uhlí v domácnostech. Starosta Vratislavi Rafał Dutkiewicz už kvůli tomu žádal maršálka Dolnoslezského vojvodství, aby vypracoval plán, jak se se znečištěním vypořádat. Experti už představili první návrh řešení.

Nejde jen o ohrožení zdraví místních obyvatel. V Dolním Slezsku je mnoho lázeňských měst. A ta se bojí, že jim zprávy o smogových situacích uberou klienty z Německa, Ruska nebo Česka.

„Čelíme vážné výzvě. Obce s lázeňským statutem jsou často chudé, ale nemůžeme dopustit, aby tam bylo znečištěné ovzduší. To by tam nikdo nejezdil,“ komentuje Krzysztof Smolnicki z organizace Dolnoslezský smogový alarm.

Problém přiznává i dolnoslezský maršálek Cezary Przybylski. I proto přemýšlí o radikálním řešení. Z regionu chce dostat nekvalitní uhlí. Ve dvanácti lázeňských městech, včetně zmíněné Vratislavi, by se dokonce nesmělo uhlím topit vůbec. K podobnému kroku se zatím odvážili jen v Krakově. Tam se od roku 2019 nebude moci uhlí používat k vytápění domácností.

Ministerstvo energetiky však jeho plánu příliš nepomáhá. Nedávno odmítlo návrh na zavedení certifikátů kvality uhlí. „Jak chce potom vláda bojovat se smogem? Lidé nemohou topit čímkoli, co se jim dostane pod ruce,“ rozčiluje se Przybylski.

Problémy s polským smogem neřeší jen lázeňská města v Dolním Slezsku. Kvůli blízkosti a směru větru si na znečištění přicházející zpoza hranice stěžují i obce v Česku. Moravskoslezský kraj patří k těm s nejhoršími hodnotami polétavého prachu. Případná opatření na polské straně tak mohou pomoci i jeho obyvatelům.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744