Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Radikální obrat: USA mají novou jadernou doktrínu. Trump přitvrzuje vůči Rusku a chce nové zbraně

Radikální obrat: USA mají novou jadernou doktrínu. Trump přitvrzuje vůči Rusku a chce nové zbraně

Zatímco za éry prezidenta Baracka Obamy Spojené státy postupně své jaderné zbraně omezovaly a upozaďovaly, pod současnou hlavou státu Donaldem Trumpem se USA chystají k pravému opaku. Pentagon v pátek zveřejnil novou jadernou doktrínu, která vyzývá k zavedení nových typů zbraní. Oproti Obamově éře má být rovněž tvrdší vůči Rusku. 

Cílem doktríny je mimo jiné odradit Rusko od toho, aby hrozilo byť jen omezeným jaderným útokem v Evropě. Podle Pentagonu to totiž vypadá, že se zvyšuje pravděpodobnost, že Moskva zbraně hromadného ničení použije. Kreml proto musí být přesvědčen, že by za to zaplatil „nepřijatelně vysokou cenu“. 

Spojené státy mění kurz v reakci na přezbrojování Ruska, které ve Washingtonu budí obavy. Podle agentury AFP se experti děsí opětovného šíření zbraní hromadného ničení a vyššího rizika jaderného konfliktu. I proto nová doktrína vyzývá k zavedení nových typů jaderných zbraní - o menší síle, zato s větší možností použití. 

Jaderné zbraně ve světěJaderné zbraně ve světěautor: Info.cz

Podle deníku the Washington Post vychází logika nových zbraní z předpokladu, že současný jaderný arzenál USA je – v porovnání s tím ruským – příliš velký a příliš smrtící pro reálné použití. Pentagon se obává, že by Moskva mohla obsadit část nebo celý stát některého ze spojenců a poté odpálit jadernou střelu o menší síle, která by zabránila americkým vojákům v záchranné misi. Washington by tak byl nucen volit mezi zahájením proporčně mnohem většího jaderného útoku na Rusko nebo reakcí zahrnující použití méně účinných konvenčních zbraní, kvůli nimž by však Američané mohli vypadat jako „slaboši“. 

Washington tomu chce čelit tím, že změní parametry u menšího počtu stávajících balistických raket s dlouhým dosahem, které jsou na palubách strategických ponorek Trident, aby byly s to nést slabší jaderné hlavice. V dlouhodobém horizontu chce pak vrátit do svého arzenálu rakety schopné nést jaderné hlavice, které by byly odpalované z hladinových plavidel. Obamova vláda rakety z dob studené války vyřadila v roce 2011.

Nová doktrína vychází z vizí, které před rokem slíbil ve volební kampani americký prezident Donald Trump. Posilování a rozšiřování jaderného arzenálu mělo Spojeným státům vrátit renomé velmoci na mezinárodní scéně. O potřebě vybudovat arzenál, který „bude tak silný, že odradí jakýkoliv akt agrese“, hovořil Trump naposledy před pár dny ve Zprávě o stavu Unie.  

V textu se také uvádí, že Severní Korea zůstává „jasnou a vážnou hrozbou“ pro USA a její spojence. Jakýkoli severokorejský jaderný útok proti USA nebo jeho spojencům by měl za následek „konec tohoto režimu“. „Neexistuje žádný scénář, ve kterém by režim Kim Čong-una mohl použít jaderné zbraně a přežít,“ dodává se v dokumentu.

Reálné použití jaderných zbraní v režii USA však nadále zůstává jen v teoretické rovině. Byť se trumpova jaderná doktrína rozchází s Obamovou vizí ohledně postupného snižování významu jaderných zbraní v americké obranné politice, stejně jako Obama uvažuje Trumpova vláda o použití jaderných zbraní pouze za zcela mimořádných okolností. Trump pořád sází na jejich odstrašující účinek.

Experti nicméně upozorňují, že snaha odradit Rusko od jaderného útoku by se mohla minout účinkem. Svět by se dle nich mohl naopak ocitnout na pokraji jaderného konfliktu. Jak už navíc dříve upozornil server Huffington Post, USA již nyní mají k dispozici asi tisíc jaderných hlavic, které mají právě požadovanou „nižší účinnost.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1