Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Radši prázdné lístky. Exprezident Bush odmítl Trumpa

Radši prázdné lístky. Exprezident Bush odmítl Trumpa
 

Bývalý šéf Bílého domu George W. Bush s manželkou Laurou na hlasovacím lístku nechali kolonku „prezident“ prázdnou. Rozhodli se, že nepodpoří kandidáta vlastní strany Donalda Trumpa, ale ani demokratku Hillary Clintonovou. Podobně se rozhodli i další prominentní republikáni.

Rozhodnutí bývalého prezidentského páru stanici CBS News dnes potvrdil jejich mluvčí Freddy Ford. „Kolonku nevyplnili. Pro další republikánské kandidáty v těchto volbách ale hlasovali,“ dodal. Bushovi využili možnost odevzdat hlasy dříve, když volili před dvěma týdny.

Pro Trumpa nehlasoval ani vlivný republikánský senátor Lindsey Graham, který s ním neúspěšně zápasil o nominaci na prezidenta v primárkách. Raději podpořil nezávislého kandidáta Evana McMullina.

Problém s vlastním kandidátem ale mají i další přední členové Republikánské strany. Prostořeký Trump, který většinu kampaně připomínal spíše než tradičního uchazeče o Bílý dům neřízenou střelu, jejímu establishmentu nepřirostl k srdci.

Nehlasoval tak pro něj třeba i massachusettský guvernér Charlie Baker, Bushův bývalý mluvčí Ari Fleischer anebo guvernér státu Ohio John Kasich. Od Trumpa je odradily jeho četné skandály včetně nedávné aféry kolem nelichotivých výroků na adresu žen. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1